Kaivo Kopli • 12. märts 2001 kell 22:00

Börsid liituvad peagi

?Läbirääkimised kestavad ja oleme kokku leppinud, et töö käigus eriti ei jutusta sel teemal. Aga kõik kulgeb normaalselt, märkimisväärseid probleeme pole ilmnenud,? kinnitas Tallinna Väärtpaberibörsi (TVB) juhatuse esimees Gert Tiivas. ?Mõned asjad lihtsalt võtavad kauem aega ega ole päris kümne minuti töö,? lootis Tiivas.

Järgmisel kolmapäeval toimuval TVB aktsionäride üldkoosolekul tuleb muu hulgas mõistagi arutusele ka Helsingi börsiga liitumine ning langetatakse otsuseid tehinguga seoses. ?Nagu näiteks kapitali suurendamine ja põhikirja ning nõukogu muutmine,? tõi Tiivas näiteid. ?Aga see ei tähenda, et meil 21. märtsiks kõik asjad valmis, tembeldatud ja arhiivi pandud oleksid,? märkis ta.

Tiivase sõnul on TVB esitanud omalt poolt kõik vajalikud taotlused ning rahandusministeerium, Eesti Pank ja ka TVB suuremad aktsionärid soosivad endiselt ühinemist. ?Ma ei tea küll ühtegi põhjust täna, miks asi ei peaks minema, nagu kavandatud,? ütles Tiivas.

Kontrolli saamiseks TVB üle väljastab viimane HEXile uusi aktsiaid. Lisaks teeb HEX pakkumise osta võrdselt 40% kõigi TVB suuromanike aktsiatest. TVB suurimad osanikud on Hansapank 19, Ühispank 17 ning Sampo 10 protsendiga.

Hinnast ei soostunud Tiivas endiselt rääkima. TVB turuväärtuseks võib 17,2 miljoni suuruse omakapitali juures olla 20 miljonit krooni. HEX on huvitatud üle 50% osaluse ostmisest.

?Vara on rääkida ka teemal, kas HEXi nimekiri avaneks kohe ka Eesti ostjaile. Praegu käib siiski ostu-müügitehingu kokkuleppimine, erinevate aktsionäridevaheliste aspektide kokkuleppimine,? lubas Tiivas.

Riia ja Vilniuse börsile tuli Tallinna börsi Helsingiga ühinemise otsus suure üllatusena. Riia börsi president Guntars Kokorevics tunnistas, et tema arusaamise järgi kavandasid kolm Balti börsi ühinemist Stockholmi, Kopenhaageni, Oslo ja Islandi börse ühendava Norexiga. Kokorevici sõnul jätkab Riia esialgu kõnelusi Norexiga, kuid on avatud ka teistele pakkumistele. Samal seisukohal on Londoni Financial Timesi teatel on Vilniuse börs, mille asepresident Dalia Jasulaityte nimetas Tallinna ja Helsingi börsi ühinemist heaks ettepanekuks. Tema sõnul näitab see, et HEX on valmis jagama riske.

?Me oleme rääkinud neile, miks me niimoodi valisime. Ka oleme arutanud võimalusi, kuidas saaks asju Baltimaade tasandil tulevikus koos teha. Nemad teevad aga enda otsused ise ja kulgevad omasoodu, enda kiirusega,? rääkis Tiivas.

?Minu teada on nad avalikult välja öelnud, et on avatud läbirääkimisteks ka HEXiga,? meenutas Tiivas.

Eelmise aasta keskmine päevakäive oli TVB-l 22 miljonit krooni, samas kui HEXi vastav näitaja ulatus 15,6 miljardi kroonini.

Eelmise aasta lõpu seisuga oli Tallinna börsil noteeritud ettevõtete turuväärtus 28 miljardit krooni.

Hetkel kuum