Ülo Toomsalu • 8. mai 2001 kell 6:43

Aidsi ennetajail vaja epideemia peatamiseks poole rohkem raha

Aidsi ennetuskeskus vajaks HI-viiruse epideemia peatamiseks tänavu vähemalt 13 miljonit krooni senise 6,3 miljoni krooni asemel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Aidsi ennetuskeskuse juhataja Nelli Kalikova sõnul saaks keskus riigi poolt Eesti Raudtee erastamisnõustajale makstud 80 miljoni krooni eest töötada vähemalt neli-viis aastat.

Kalikova sõnul on esmatähtis peatada epideemia, mis levib praegu väga kiiresti süstivate narkomaanide seas. Rahvusvaheliselt on välja arvutatud, et epideemia võib peatuda vaid juhul, kui ennetustöösse suudetakse haarata 60-70 protsenti narkomaanidest.

?Kui me konkreetselt tänavatööd ei tee ja igat narkomaani ükshaaval ette ei võta ning ei selgita, kuidas toimub nakatumine ja kuidas seda vältida, epideemia ei peatu,? nentis Kalikova.

Erinevatel andmetel on Eestis kuni 15 000 narkomaani. Narkomaane ja nende pereliikmeid abistava Narva tugigrupi ?Me aitame sind? juhatuse esimees Aleksander Laanemann märkis, et ainuüksi Narva ja ülejäänud Ida-Virumaa vajab sel aastal ennetustööks 1,4 miljonit krooni.

?Selle raha eest vahetaksime süstlaid ja jagaksime kondoome, suudaksime niiviisi haarata 70 protsenti narkomaanidest senise 10 protsendi asemel. Kui saaksime selle raha, peataksime ka epideemia,? oli Laanemann kindel.

Aidsi ennetuskeskus küsis rahandusministeeriumilt tänavu 3,5 miljonit krooni, kuid neile vastati eitavalt.

Laanemann märkis, et välisriigid on Ida-Virumaa HI-viiruse probleemi lahendamiseks rohkem ette võtnud, kui oma riik. Näiteks Taani aitab Ida-Virumaale organiseerida narkokommuuni.

Hetkel kuum