Riik alandab ettevõttelaenu hinda

Ervin Soon 11. juuni 2001, 00:00

Seni on sihtasutuste reformi käigus selle aasta alguses loodud riiklik Krediidi ja Ekspordi Garanteerimise Sihtasutus (Kredex) laenude garanteerimisel tuginenud ainult oma kapitalile nagu tavaline krediidiasutus. Majandusministeeriumi poolt peatselt kooskõlastusringile saadetavad kaks uut seaduseelnõu võimaldavad anda ettevõtjatele pankadest Kredexi vahendusel ja riigi garantiikohustusega senisest soodsama intressiga laenu.

?Riigi soov on enda garanteeritavate laenude intresse alla viia,? ütles majandusministeeriumi asekantsler Raul Malmstein.

Hiljuti Kredexiga koostöölepingu sõlminud Hansapanga äripanganduse divisjoni direktori Alo Lillepea sõnul võib tänu riigi garantii loomisele langeda laenuintress vähemalt 1,5 protsendi võrra garanteeritud laenuosa pealt. ?See on arvestatav rahaline võit,? märkis Lillepea. Praegu on Hansapanga ettevõtluslaenude intress 9?12 protsenti aastas.

Kredex garanteerib laenudest maksimaalselt 75 protsenti, keskmiseks garantiiosaks on kujunenud seni 65 protsenti.

Pank vähendab Lillepea sõnul ettevõtjalt küsitavat intressi tavaliselt sama palju, kui võtab Kredex oma garantii eest, mistõttu ettevõttele garantiieelise tõttu laenu hind ei suurene. Kredex garanteerib praegu Ühispanga, Merita Panga, Sampo Panga, Krediidipanga ja Hansapanga laene ning annab otse ekspordigarantiisid.

Alo Lillepea sõnul on umbes kümnendik laenutaotlustest seni sellised, mille äriplaan on väga hea, kuid ettevõttel ei ole piisavalt tagatisi, mistõttu ei saaks ilma Kredexi garantiita laenu anda.

OÜ Kreeka Restoranid ehitab tänu Kredexi vahendusel saadava laenuga praegu Tallinna kesklinnas restorani, laenu tuli võtta alla miljoni krooni. ?Ilma laenu täiendava garanteerimiseta polekski võimalust alustaval ettevõttel nagu meie laenu saada, seetõttu sai restorani ehitamine võimalikuks ainult tänu täiendavale garantiile. Pidin ettevõttesse investeerimiseks realiseerima ka oma korteri,? ütles OÜ Kreeka Restoranid juhatuse liige Margus Kehva.

Samamoodi on saanud laenugarantiisid ka väiksed tööstusettevõtted, näiteks aiamajade ehitaja OÜ Karutare. Kuigi ühele projektile antav laenugarantiimaht on 7 miljonit krooni, on hansapankur Alo Lillepea sõnul see väike ja keskmisele ettevõtlusele piisav piir.

Ühte suuremat ekspordigarantiid Kredexist soovib võtta Kehras tegutsev Horizon Paberi ja Tselluloosi AS, mis ekspordib aastas toodangut umbes 50 miljoni krooni eest. Kui seni oli ettevõte võtnud garantii ainult Itaaliasse minevale toodangule, siis nüüd kindlustatakse kogu eksport. Horizoni finantsassistendi Eve Otsa sõnul on Kredexi pakutav garantii soodsam nii preemia osas (0,6% arvetest) kui erinevalt konkurentsidest garanteeritakse ka poliitilist riski.

Majandusministeeriumi asekantsler Raul Malmseini sõnul Kredexil riigi garantii loomisega jooksvaid kohustusi ei teki, küll aga peab Kredex suuremate majanduskriiside tekkimisel riigi poolt antava likviidsusabi hiljem järk-järgult tagasi maksma.

Majandusministeerium loodab peale riigi garantii suurendada Kredexist saadavaid võimalusi ka Euroopa Liidu 4. raamprogrammi edasigarantii skeemiga, mille laienemine kandidaatriikide jaoks pole Malmsteini sõnul veel selge.

Kredexi juhataja Maive Rute sõnul tahab Kredex küll jõuda ekspordigarantiide mahuni 300 miljoni krooni ja ettevõtluslaenude garantiimahuni 500 miljonit krooni paari-kolme aasta jooksul, kuid ka praegu on limiiti piisavalt. Praegu saab Kredex umbes 15 ettevõtluslaenutaotlust kuus, millest enamikuga taotletakse alla miljoni krooni. ?Seni oleme heaks kiitnud 9/10 taotlustest,? ütles Rute.

Kredexi toodetest teise poole moodustavad Noore Pere ja Noore Oma Kodu laenugarantiid, mida võetakse ettevõtluslaenude ja ekspordigarantiidest tunduvalt enam.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing