Ülo Toomsalu • 27. august 2001 kell 6:07

PM: tegelik presidendikampaania algab ülehomme

Kõik märgid näitavad, et täna ja homme riigikogus toimuvad valimisüritused meile Eesti järgmise presidendi nime ei anna. Tegelik heitlus jääb 21. septembrile, kui Estonia kontserdisaalis koguneb 367liikmeline valimiskogu, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Kahjuks ei ole presidendi valimiseks parlamendis ka kuigi tõsiselt üritatud kokku leppida. Põhjuseks teada-tuntud poliitilised vastuolud ja nääklused. Selge roll on ka valimiskogu jõuvahekordade prognoosidel, mis lubavad Reformierakonnal käituda jõupositsioonilt.

Kui oma erakonnas kandidaadiks seatud Riigikogu esimees Savi ise parlamendis toimuvatel valimisvoorudel kaasa ei löö, siis on see olemuslikult ebaloomulik. Vajalikud 21 häält oleks tal ju võimalik olnud kokku saada. Ühtlasi näitab see praeguse süsteemi jalgujäämist ajale.

Põnevust ja mängulusti pakuvad tänane ja kaks homset valimisvooru riigikogus peamiselt nii palju, et võib tegeleda kandidaatidele antavate häälte arvu ennustamisega ning spekuleerida, kas mõni hääl liikus võimuliidu poolelt opositsioonile või vastupidi.

Selline mängu ilu ongi praeguste presidendivalimiste tähendus riigikogus. Riigipea valik on aga liiga tõsine asi, et sellega tulevikus veel samal viisil mängida.

Hetkel kuum