Ülo Toomsalu • 5. oktoober 2001 kell 6:20

Salaalkoholiga võitleks online-andmebaas

Infotehnoloogia vallas tegutsev ettevõte Andmevara teeb kõrgel tasemel lobby, et salaalkoholi vastu võitlemiseks luua online-andmebaas, kuhu on kantud kõik legaalse kange alkoholi pudelid ja tubakatooted ning sellega jälgida nende liikumist, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Toodete kandmine online-süsteemi võimaldab kuivatada kuritegelike grupeeringute rahaallikaid,? lausus mastaapse idee eestindaja ja levitaja Andmevara finantsjuht Allan Lahi.

Lahi ei luba ennast siiski nimetada Eestis enneolematu idee autoriks, vaid üksnes maaletoojaks.

Tema idee tähendab igale tootele dollari turvalisusega võrreldava maksumärgi ja unikaalse koodi paigaldamist, mis võimaldab kiiresti kontrollida viinapudeli või suitsupaki legaalsust.

Lahi ütlusel on süsteemi rakendamisel võimalik ühe toote täpsusega ära määrata, milline partii millisel ajavahemikul millisesse kauplusse läks.

Veelgi enam, kui jaekaubanduses kõik läbi kassaaparaadi käiks, oleks võimalik hinnangutes isegi tarbija tasandini minna. ?See tekitaks kaupmeestes protesti,? arvas Lahi siiski.

Praegu on maksumärgi süsteemi turvalisuses inimeste osa liiga suur, mainis Lahi, uuel juhul oleks ka seda vähendatud, kuna töö teeks ära automaatika.

?Praegu ei ole võimalik kontrollida, kas kauplustes või kioskites müüdav kaup on legaalne või mitte. Kas on tegemist maksupettusega või mitte,? märkis Lahi. ?Sageli ei tea seda ka kauplused ise.?

Lahi sõnul annab legaalsete toodete nummerdamine ning online-süsteemi kandmine ülevaate, kuhu kaubad liiguvad ning aitab välja tõrjuda illegaalset kaupa.

Tema suure lobby-töö ja huvi taga peitub kaudselt Datascan International, mis on tegelenud samade süsteemide ning nende rakenduste müümisega erinevates riikides.

Hetkel kuum