Reisikorraldajad terrorilaine tõttu dieedil

Kristina Traks 08. oktoober 2001, 00:00

Näiteks Eesti suurima turismifirma Estravel juhatus otsustas ettevaatusabinõuna külmutada töötajate palgad, sest sama tegi ka Estraveli Soome emaettevõte.

Estraveli siseteenuste asepresidendi Mauri Saarendi sõnul siiski majandustulemuste prognoosi pole kärbitud, kuid ettevõte jälgib olukorda ja teeb ettevalmistusi kulude kärpimiseks kohe, kui vajadus tekib.

Saarendi sõnul jäi Estraveli septembri müük alla augusti tulemusele, kuid oli siiski parem, kui firma pärast 11. septembri sündmusi arvas.

Reisibüroo CasSandra juhatuse esimehe Avo Meeritsa sõnul ostavad inimesed vähem puhkusepakette ning sellepärast pakutakse ka suuri allahindlusi. ?Suurtel reisikorraldajatel on hooajaks lennukid kinni pandud ja hotellid broneeritud, neil on kasulikum isegi poolmuidu need reisid ära müüa kui lepingud katkestada,? rääkis Meerits. ?Põhilised kohad, kus puhatakse, on Egiptus, Türgi ja Tuneesia ? need jäävad nüüd ära.?

Meeritsa sõnul on nn normaalsel aastal september-oktoober kõige magusam soojamaareiside aeg. ?Sel aastal aga müüakse neid reise dumpinghinnaga, mida varem pole küll olnud,? lisas Meerits. ?Meil andsid Egiptuse, Türgi ja Tuneesia reisid umbes veerandi käibest.?

ASi Kadaka Reisid müügijuht Sirje Neem ütles, et inimesed ei julge ka lähematesse kohtadesse reisida, rääkimata näiteks Egiptusest. ?Lapsevanemad ei julge lapsi koolivaheajal isegi Berliini saata, meil jääb selline reis ära,? ütles Neem. ?Samuti ei taheta eriti sõita Dubaisse, Egiptust ei taheta üldse, samas Kanaari saared lähevad hästi.?

Neem ütles, et Swissairi pankrot mõjutab nende firmat otseselt, sest firma korraldatav Sri Lanka reis oleks toimunud just selle firma lennukiga. ?Läbi häda leidsime teise lennufirma, nii et reis ikka ära ei jää,? lisas Neem.

Firma igapäevaelus on ka Neeme sõnul tunda USA sündmuste järelmõju, sest kulude poolt on rangemalt üle vaadatud. ?Näiteks ei saa me enam nii palju reklaami teha kui varem,? ütles ta.

Hermann Reiside hanke- ja lepingujuht Marianne Kirschbaum ütles, et reisiplaanidesse on teinud muutusi need reisijad, kes pidid või peavad lendama USAsse või Lähis-Itta. ?Kriisikoldesse ei kiputa ja vana hea Euroopa saab suurema osa puhkusereisijaid endale,? ütles Kirschbaum.

Baltic Toursi juhatuse liige Indrek Teppo ütles, et hoolimata globaalse situatsiooni muutusest on Baltic Toursi eelmise aasta lõpus tehtud eelarve septembri osas täidetud.

?Kui ei lenda üks lennuk, lendab teine ja reisijatele leiame ikka tee soovitud sihtkohta,? ütles Teppo. ?Kliendid on mõistvalt suhtunud ka lennupiletite kallinemisse ning minu teada sellepärast küll pole keegi oma reisiplaane edasi lükanud või annulleerinud.?

Samas ütles Teppo, et on tehtud mõningaid annulleerimisi reisidele USAsse, kuid teiselt poolt on kasvanud nende inimeste hulk, kes soovivad sõita New Yorki.

Soome reisikorraldaja Fritidsresor pakub reise Egiptusesse ja Kanaari saartele 1800?3400 krooni odavamalt, viidates oma 40. sünnipäevale. Eesti turismifirmade sõnul aga on juubelile viitamine vaid ettekääne, tegelik põhjus on hirmul kliendid, keda madalate hindadega meelitatakse.

Finnair teatas mõni nädal tagasi, et katkestab lennud Dubaisse ja vähendab reise Egiptusesse seoses terrorirünnakust tuleneva ebakindlusega neis maades. Finnairi otsuse tõttu jäävad sel hooajal ära ka reisibüroo Wris Tours reisid neisse kohtadesse. Egiptuse reiside müügi on katkestanud Soome Aurinkomatkat ja Finnmatkat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing