Miljardikroonise haigla ehitamine Tartusse võimalik

16. oktoober 2001, 08:08

Poolteist miljardit krooni maksva suure haigla ehitamine Tartusse on teatud tingimustel lähiajal võimalik, selgus septembri lõpus rootslaste abiga valminud uue haigla teostatavusuuringust, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto nimetas uue haigla rajamise esimese tingimusena kapitalikulude katmise süsteemi loomist. ?Kõik haiglad loksuvad tasapisi ja paratamatult pankroti poole, kuna nende vara kaotab pidevalt väärtust,? lausus Einasto. ?Praegu on haigekassa hindadesse arvestatud ainult otsekulud, näiteks materjalid ja palgad, kuid hoonete amortisatsiooni või kapitalikulusid mitte.?

Kapitalikulude katmine maksaks 400 miljonit. Kapitalikulude katmine kõigile Eesti haiglatele maksaks Einasto sõnul umbes 400 miljonit krooni aastas. ?Kaks suurt põhimõttelist küsimust on, kas selle raha peaks pigistama haigekassa hinnakirjast või tuleb ta riigieelarvest,? ütles Einasto. ?Emmal-kummal viisil peab ta tulema.?

Teise tingimusena tõi Einasto välja tudengite õpetuskulude katmise. ?Meil hakkavad tudengid juba esimesest kursusest peale majas ringi liikuma ja nendega tegelemine ju maksab,? ütles Einasto.

Einasto sõnul ei tule mingit uut haiglat mitte ainult Tartusse vaid ka mujale Eestisse, kui need tingimused on täitmata.

Kapitalikulude ja õppekulude küsimuste lahendamiseks on sotsiaalministeeriumi kantsler Hannes Danilov kokku pannud asjatundjatest koosneva töörühma, mis hakkab nimetatud kahele küsimusele lahendust otsima.

Kui need küsimused lahendada, võib superhaigla Tartusse kerkida juba lähema aja jooksul, sest 10 miljonit krooni maksma läinud uuringus panid asjatundjad paika uue haigla eskiisi ning plaani, millised ruumid ja osakonnad kus asuma peaksid.

Haiglahoone ehitamine maksab umbes miljard krooni ning sisustus pool miljardit. ?Iseküsimus on see, kas kliinikum võtab laenu või ehitab jupphaaval. Aga kui minna laenu peale, siis igatahes mitte kommertspankadelt, vaid näiteks EBRD-lt või Maailmapangalt, sest kommertspankade protsendid on liiga kõrged,? märkis Einasto.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing