Saepurugraanulküte säästab raha ja loodust

See on võimalik tänu kokku pressitud saepurule, mis on täiesti puhas, kohalik ja taastuv biokütus.

Kõige tähtsam moment on graanulite madal hind, mis annab kütteõliga võrreldes peaaegu kahekordse säästu. Tänapäeval on graanulküte sama automatiseeritud kui õli- või gaasiküte. Ainukesed korrad, mil majaomanik peab katlaruumi külastama, on tuha eemaldamine katlast, mida tuleb teha kütteperioodil iga kuu korra või paar vastavalt kasutatava põleti efektiivsusele (näiteks EcoTec põletitel vastavalt 6?8 nädalat). Põletite valiku puhul ongi väga tähtis kasutegur, kuna kõrgema kasuteguriga väheneb nii kütusekulu kui ka tuha teke katlas.

Graanulitega varustamine on lihtne, tellite veoki vajaliku kogusega ning kütus puhutakse suruõhuga otse veokist mahutisse. Mahuti on soovitav teha võimalikul suur, et tarnete vahe oleks piisavalt pikk. Eestis on mulle teadaolevalt praegu kaks tegutsevat graanulitehast. Üks asub Väike-Maarjas, teine Tõrva lähedal.

Graanulite kvaliteet on kõrge, kuna tootjate põhiturg asub Skandinaaviamaades.

Euroopa kõige suurem graanulite tootja ja tarbija on Rootsi. Eelmisel aastal toodeti Rootsis umbes 1 miljon tonni saepurugraanuleid, kuid tarbimine kasvab kiiresti just tänu fossiilsete kütuste ja maagaasi pidevale kallinemisele. Samuti ei ole graanulküttele kehtestatud saastemaksu, mis omakorda vähendab kulutusi küttele. Sealjuures investeering katlamaja ehituseks eramaja puhul on samas suurusjärgus õliküttega: 40 000?80 000 krooni, sealhulgas on ka põleti, mis maksab umbes 30 000 krooni.

_____________________________

Saepurugraanulid maksavad 1000?1500 krooni tonn

kaal 650 kg/m³

energiasisaldus 4,8?5 MW/t

tuha sisaldus 0,5?1

diameeter 6?12 mm

pikkus 20?30 mm

niiskussisaldus 8?10

hind 1000?1500 kr/tonn

Õliküttega võrreldes kulub graanuleid mahuliselt umbes kaks korda rohkem.

Katlamaja ehitamise hind eramaja jaoks: 40 000?80 000 krooni, sisaldab ka põleti hinna (umbes 30 000 krooni).

Põleteid müüvad: Esbe, Torujüri, Begores, Teplo Import

Allikas: AS Begores

Hetkel kuum