Ülo Toomsalu • 19. oktoober 2001 kell 5:58

Majanduslangus kärbiks riigieelarvet

Järgmise aasta riigieelarvest võidakse majandusolude halvenedes osa kavandatavaid kulutusi maha tõmmata, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahandusminister Siim Kallas peab hetkel eelarvekava realistlikuks, kuid on musta stsenaariumi korral valmis paranduste tegemiseks. Tema sõnul vaatab valitsus kindlustunde nimel novembriks üle eelarve tulude prognoosi ja esitab vajadusel ettepanekud tulude ja kulude vähendamiseks.

Minister ei soovinud öelda, millised on võimalikud kohad, kust raha ära võtta. ?Selles vastuses sisalduks terve rida väga tundlikke elemente. Ma loodan, et me ei pea prognoosi ega ka kulutusi kärpima,? lausus Kallas.

Tuleva aasta eelarvekava rajaneb viieprotsendilisel majanduskasvu ootusel. Kallase väitel ei ole täna ametlikult ühtegi prognoosi, mis oleks rahandusministeeriumi omast konservatiivsem. Ka Eesti Pank ei ole oma prognoosi vähendanud.

Kallase sõnul ei saa valitsus tugineda emotsioonidele, vaid ainult veenvatele numbritele. ?Kui novembris on asi väga tõsine, tuleme teema juurde tagasi,? sõnas ta. Kõige karmimaks oletuseks on, et majanduskasv ei tule mitte viis, vaid üks protsent, selleks mingit alust praegu ei ole. Nähtavasti ei ole põhjendatud, et me peaksime miljardi või kaks kärpima, selgitas Kallas.

?Kui eelarve valikud oleksid olnud rangelt konservatiivse rahapoliitika raamides, siis oleks tulnud enamusele valdkondadele kirjutada nullkasv. Seadustega ettenähtud kasvud oleksid võtnud oma osa, kaitsekulutused ülejäänu ja olekski kõik olnud,? tunnistas ta.

Hetkel kuum