22. oktoober 2001 kell 7:46

Börsiülevaade: Euroopa turud alustanud ettevaatliku tõusuga

Euroopa turgudel peaks maaklerite sõnul täna hommikul tõusmiseks jõudu olema. Põhjuseks tuuakse USA turgude reedese positiivse sulgemise. Samas tunnevad investorid jätkuvat hirmu uute siberi katku juhtumite ja ettevaatlikust ettevõtete kvartalitulemuste ees.

Eelmise nädala viimane päev lõppes Tallinna börsil Hansapanga <GR#EE.HP> triumfiga. Kuu kolmas reede, mis oli ühtlasi ka optsioonireede, kergitas aktsia päevakäibe ligi veerandsaja mln kroonini. Ülejäänud aktsiad kandsid reedel vaid veidi üle kümnendiku päevakäibest.

Hansapanga aktsia alustas esimesel kauplemistunnil kukkumisega 135 kroonini, kuid suutis siiski nädala sulgemispunktiks registreerida 136,50 krooni. Päevavaga kukkumist ligi 0,9%, nädalaga 2,7%.

Suurte plokktehingute ja väga aktiivse kauplemise põhjuseks oli maaklerite sõnul optsioonireede ehk päev, mil aegusid oktoobrikuu optsioonilepingud.

Suprema maakler Riho Talumaa ütles uudisteagentuurile Reuters, et Hansapanga aktsia suruti esimesel tunnil alla just optsioonireede tõttu. Peale selle rõhus maakleri sõnul aktsia hinda ka mõningane närvilisus enne ettevõtte kolmanda kvartali tulemusi, mis avaldatakse teisipäeval, ning üleüldine negatiivne olukord Euroopa turgudel.

Möödunud neljapäeval oma III kvartali tulemused avaldanud Eesti Telekomi <GR#EE.ETL> aktsia liikus reedel peaaegu sama stsenaariumi järgi kui Hansapanga aktsia. Pärast hommikust mõõdukat kukkumist suutis aktsia päevapeale kosuda ning lõpetas 54,50 kroonil ehk 0,9% madalamal kui päev varem.

Kõrgeima tasemeni pärast 4. maid tõusis erastamisväärtpaber, mis sulgus 61 sendil. EVP <GR#EE.EVP> oli oma 2%se tõusuga ka reedese päeva enim tõusnud väärtpaber.

Hetkel kuum