Heidit Kaio • 23. oktoober 2001 kell 22:00

Algaja FIE maksab ravi kinni

Uue ravikindlustusseaduse kohaselt algab füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) kindlustuskaitse kolm kuud pärast sotsiaalmaksu maksmisega alustamist ja lõpeb kaks kuud pärast seda, kui FIE on teatanud maksuametile tegevuse lõpetamisest. Kui FIE ei ole tasunud sotsiaalmaksu, kestab ta kindlustuskaitse kaks nädalat.

?Miks algab kindlustus alles kolm kuud pärast FIEks hakkamist,? küsis füüsilisest isikust ettevõtja Ulvi Tüllinen. Kui inimene lahkub palgatöölt, siis tal kestab kindlustus kaks kuud. ?Oleks loogiline, et FIE-l on ooteaeg kaks kuud. Kohe pärast palgatöölt lahkumist registreerib ta end FIEks ja kahe kuu pärast hakkaks kehtima kindlustuskaitse,? ütles Tüllinen.

Sotsiaalminister Eiki Nestori selgitusel on FIEdel olnud kombeks jääda haigekassakaardi saamiseks haigeks, maksta ära vaid avansiline makse ja saada haigekassakaart kohe kätte. Sellise petturluse vältimiseks ongi ettenähtud kolmekuine makseperiood, mis muu hulgas on ka üks osa haiglareformile lisaraha saamiseks.

Uue seaduse järgi ei kata haigekassa ka täiskasvanute hambaravi kulusid, mis tähendab, et hambaarsti kabinetti tuleb jätta ligikaudu kolmandiku võrra rohkem raha.

Kui praegu maksab hambaplommi eest patsient 180 kuni 240 krooni, siis seaduse kehtima hakates 300 kuni 400 krooni. ?Tõenäoliselt hakkab käima vähem patsiente ja ellu jäämiseks tõstavad hambaravi kabinetid veelgi ravi hindu,? ütles hambaarst Ruth Rootslane.

Seadus näeb siiski ette, et aastas korra võib haigekassas kindlustatud inimene esitada haigekassale arve hammaste ravimise eest. ?Tõenäoliselt katab haigekassa korra aastas hambaravi 200 kuni 300 krooni ulatuses,? ütles sotsiaalministri nõunik Heljo Pikhof.

Haigekassas kindlustatud töötaja palka arvestab haigekassa eelmisel kalendriaastal (haigekassa kalendriaasta kestab 1. juulist kuni 30. juunini) tasutud sotsiaalmaksu põhjal.

?See tähendab, et inimestel pole vaja hankida tõendeid töötasu kohta, need on haigekassa arvutis olemas,? ütles Nestor.

Hetkel kuum