Viktoria Korpan • 26. oktoober 2001 kell 14:57

Toomas Hendrik Ilves saatis Edgar Savisaarele kirja

Rahvaerakonna Mõõdukad esimees Toomas Hendrik Ilves saatis täna Eesti Keskerakonna juhile Edgar Savisaarele kirja, milles selgitab oma kolmapäevases Eesti Päevalehe arvamusartiklis esitatud seisukohti.

<pilt#ToomasIlves.jpg#Toomas Hendrik Ilves#150#173#0> Ilvese hinnangul ei piisa tema pigem filosoofilisi hoiakuid ja küsimusi kui praktilist tegevuskava tutvustanud artiklist kahe erakonna vaheliste läbirääkimiste alustamiseks Eesti maksusüsteemi kardinaalse ümberkorraldamise küsimuses. Mõõdukate esimehe sõnul vajab Eesti diskussiooni kogu riigi tulupoliitika, mitte aga maksupoliitika ühe instrumendi osas.

Mõõdukate esimees Ilves toonitab oma kirjas, et Rahvaerakond Mõõdukad ei taotle kehtiva maksusüsteemi tormakat muutmist.

?Iga maks, olgu progresseeruv või proportsionaalne, on Mõõdukate hinnangul üksnes vahend eesmärgi - tasakaalustatud ja inimkeskse ühiskonna - saavutamisel. See tähendab, et ükski maks pole omaette eesmärk, milleni jõudmisel võiks oma saavutust rahuloluga nautima asuda. Seetõttu ei saa ka ühe olulise maksuliigi põhimõttelist muudatust vaadelda lahus tervest maksusüsteemist ja tulupoliitikast,? kirjutab Ilves.

?Ma ei leia, et progresseeruva tulumaksu kiire kehtestamine ilma selge eesmärgiteadlikkuseta lahendaks need probleemid, mida olen oma mõtteavaldustes sõnastanud,? rõhutab Ilves. Mõõdukate esimees meenutab Savisaarele, et kolm valitsuserakonda on sõlminud kuni 2003. aasta valimisteni kehtiva lepingu, milles lubatakse hoiduda maksusüsteemi kardinaalsest ümberkorraldamisest.

Ilvese sõnul ei taotle Mõõdukad oma partneritelt koalitsioonilepingu muutmist selles küsimuses.

Ilves nõustub Savisaarega, kes märgib maksupoliitilise stabiilsuse tähtsust riigi majandusele. Sel põhjusel ei teenigi tormakad ja läbikaalumatud muutused Eesti ühiskonna huve.

?Ka minu Eesti Päevalehe arvamusartiklis ei sisaldunud ühtki üleskutset kiireteks muudatusteks, vaid üldrahvalikuks aruteluks, mis minu heameeleks ka tormiliselt algas,? kirjutab Ilves.

Ilves seab oma kirjas kahtluse alla Savisaare väite, nagu oleks Eesti parlamendis esmakordselt ülekaal progresseeruvat tulumaksu toetavatel poliitilistel jõududel.

?Aktiivne maksupoliitiline arutelu Mõõdukate erakonna sees pole kaugeltki veel lõppenud, nagu ka töö erakonna majandusprogrammiga. Oleme erakonnana valmis kõigiga selleteemalisi mõtteid vahetama, kuid alles pärast seda, kui oleme isekeskis alternatiivides valiku teinud,? sedastab Ilves.

Pidades eelmainitud põhjustel Keskerakonna kutset kahepoolsetele läbirääkimistele ennatlikuks, lõpetab Ilves oma kirja lootusega, et arvamuste küpsedes võib dialoogist kunagi tulevikus kindlasti asja saada.

Hetkel kuum