Sirje Niitra • 28. oktoober 2001 kell 22:00

Green jääb majast ilma

Tallinna ringkonnakohus tegi riigikohtu suunistele tuginedes otsuse Nõmmel Kurni 31 asuva praegu Arnold Greenil kuuluva maja tagastamiseks riigile, et selle saaks tagastada õigusjärgsele omanikule, kommunistide poolt hukatud Eesti Vabariigi armee kolonelleitnandi Johannes Reinola tütrele, kusjuures kohtukulud 16 000 krooni tuleb tasuda Greenil ja riigil pooleks.

?Olen selle otsuse üle kohutavalt õnnelik, sest olen seda oodanud juba viimased kümme aastat,? ütles praegu USAs elav nõukogude võimu poolt hukatud Vabadussõja kangelase Johannes Reinola tütar Stella Helene Reinola D?Aquila, kes hiljuti sai 77aastaseks.

Vahepeal abikaasa kaotanud naine on enda sõnul unistanud Eestisse oma lapsepõlvekoju elama asumisest kogu aeg. Tallinnas Prantsuse Lütseumi lõpetanud Reinola põgenes koos emaga välismaale pärast isa arreteerimist. ?Meil polnud mingit võimalust Eestisse edasi jääda,? lausus ta. Nüüd on naisel tekkinud lootus veeta oma vanaduspäevad Nõmme mändide all vanemate ehitatud majas, siinsete sugulaste ja sõprade läheduses.

Stella Reinolast neli aastat vanem, endine ENSV haridus- ja välisminister ning hilisem olümpiakomitee esimees Arnold Green ütles, et ehkki tal on aega ringkonnakohtu otsuse riigikohtusse edasi kaebamiseks veel 26 päeva, ei näe tal sel mõtet olevat, sest riigikohus on oma tema suhtes eitava seisukoha juba kord välja öelnud. ?Ma ei usu, et nad seda muutma hakkaksid, sest nad peavad oma mundriau kaitsma,? lausus ta. Riigikohus tegi otsuse Kurni 31 maja ja maa Greenile müügi lepingute tühiseks tunnistamiseks koos kinnistusregistri kande kustutamisega selle aasta juunis.

Green ütles, et on majas elatud 40 aasta jooksul sellesse matnud kõik oma sissetulekud ja tal pole sealt kuhugi minna. Ta pani imeks, et veel mõni aasta tagasi lasti tal maja juurde kuuluv maa erastada, milleks kulusid ka kõik ta laste kollased kaardid. ?Olen nüüd täitsa lage ja olukord on minu pere jaoks väga sünge,? ütles ta.

Green ütles, et ei tea, kuhu abi saamiseks pöörduda, sest ka peaminister on oma kohtule saadetud kirjas teda pahauskseks omanikuks kuulutanud. ?Ometi peaks mul Eesti kultuuri arendamisel ikka mingeid teeneid olema,? tõdes ta.

Tallinna ringkonnakohtu tsiviilasjade kolleegium otsustas 24. oktoobril tühistada Tallinna linnakohtu 2000. aasta 26. septembri otsuse ja teha asjas uus otsus, mis tunnistab Arnold Greeni poolt 1989. aasta 11. septembril sõlmitud Kurni 31 asuva elamu ostu-müügilepingu ning Greeni ja Eesti Vabariigi vahel 1998. aasta 17. veebruaril sõlmitud maa ostumüügilepingu ja asjaõiguslepingu tühisust. Kohtuotsuse kohaselt tuleb Tallinna linnakohtu kinnistusameti vastavasse registrisse kanda omanikuna Eesti Vabariik.

Hagi see osa, mis käsitleb kohustuse täitmisele sundimist, otsustas ringkonnakohus jätta rahuldamata, kuid mõistis Eesti riigilt ja Greenilt kummaltki 8000 krooni Stella Helene Reinola kohtukulude katteks. Reinola enda sõnul on ta kulutanud õigusabile viimase kahe ja poole aasta jooksul üle 100 000 krooni.

Hetkel kuum