Raivo Sormunen • 28. oktoober 2001 kell 22:00

Kõige tähtsamad on kvartalitulemused

Ettevõtete kolmanda kvartali tulemustega olen sattunud taas tavapärase probleemi ette. Nimelt on enamik börsiettevõtteid kvartalitulemustes rääkinud üldistavalt oma üheksa kuu koondnäitajatest, jättes välja toomata aga tähtsaima ehk siis kolmanda kvartali.

Minu arvates pole börsiettevõttel mõtet pöörata praegu avaldatavates kolmanda kvartali tulemustes liialt tähelepanu 9 kuu koondnäitajatele, kuna 2/3 selle perioodi (ehk siis esimese poolaasta) majandustulemustest on investoritele juba ammuilma teada.

Kuigi kokkuvõte kõigist üheksast kuust kulub marjaks ära, on investorid eelkõige huvitatud ikkagi uuest informatsioonist ehk just siis sellest, kuidas ettevõttel kolmandas kvartalis läks: palju ta sel perioodil teenis kasumit, palju tegi käivet.

Üks probleeme võib olla see, et paljude emitentide arvates on üks kvartal niivõrd väike aeg ja võib anda vale pildi ettevõtte tegelikust olukorrast. Aga sel juhul võiks ju parem ära mainida, millest sellised hälbed on tekkinud ning millised on nende tagamaad.

Kuna maailma praktikas kasutatakse ettevõtte arengu jälgimisel võrdlusmeetodina just kahe järgneva aasta sarnaseid kvartaleid, oleks tore, kui ka meie börsiettevõtted pööraksid sellele kõige rohkem tähelepanu.

Hetkel on aga lood sellised, et osa ettevõtete puhul peab kvartalitulemuste teadasaamiseks kasutama matemaatikat, lahutades 9 kuu tulemustest poolaasta tulemused. Mul ei ole küll midagi matemaatika vastu, aga investorite seisukohast võiks börsiettevõte selle töö ikka ise ära teha.

Hetkel kuum