Heidit Kaio • 29. oktoober 2001 kell 10:10

Eesti puitu ähvardavad Euroopa Liidu piirangud

Eelmisel nädalal edastasid uudisteagentuuride teade, et Euroopa Liit peab 50 protsenti Venemaal toodetud puidust illegaalseks ja plaanib selle impordi keelustamist veel käesoleval aastal.

Euroopa Liidu piirang ohustab ka Eestit, sest umbes pool Eesti puidust toodetakse ebaseaduslikult, hindavad valitsustevaheline varimetsanduse vastaste aktsioonide töögrupp ja suuremaid keskkonnakaitseorganisatsioone ühendav organisatsioon Taiga Rescue Network.

Maailma Looduse Fond ja ELF uurivad praegu Eesti maakohtute materjale, et leida tõestust väitele mille kohaselt ebaseaduslik puit on jõudnud Eestis tuntud rahvusvaheliste puidufirmade kaudu välisturule.

Euroopa Liiduga liitudes peab ka Eesti ühinema Venemaa vastaste sanktsioonidega, mis aga mõjutab otseselt Eesti puidu turgu, sest oluline osa Eesti toormest tuleb Venemaalt.

Samas ei tasu Eesti ettevõtjatel loota Venemaa puidu ekspordi peatudes parematele ekspordivõimalustele Läänes enne, kui ka Eesti puit on muutunud kontrollitult legaalseks.

Keskkonnakaitseorganisatsioonid rõhutavad, et juba lähitulevikus peavad Eestis tegutsevad puidufirmad hakkama tõestama puidu seaduslikku päritolu, vastasel juhul seisavad nad silmitsi ohuga sattuda rahvusvahelist illegaalset puidukaubandust ehk varimetsandust toetavate ettevõtete nimekirja, kellega soliidsed Euroopa puiduostjad tegemist ei tee.

Hetkel kuum