Ülo Toomsalu • 14. november 2001 kell 7:14

Tollitöötajad ähvardavad detsembris piketiga

Tollitöötajate ametiühing ähvardab detsembri alguses korraldada piketi, nõudmaks tollitöötajate palgatõusu, mida nad viimase nelja aasta jooksul pole näinud, kirjutab Postimees.

Kui tänavu on tolliameti palgafondi suuruseks pisut üle 105 miljoni krooni, siis järgmiseks aastaks on riigieelarve projektis selleks ette nähtud kokku 118 miljonit krooni, millest kuus miljonit on mõeldud aasta lõpu tulemuspalkadeks.

?Mitmelt poolt on aga juba kuulda, et see kuus miljonit krooni jääb meil saamata ning sellisel juhul jätkub olukord, kus tavaametnikel pole palk tõusnud juba neli aastat,? rääkis tollitöötajate ametiühingu esindaja Peeter Espak.

Espaki sõnul on viimasel aastal suurenenud madalama astme töötajate ja kõrgemate ametnike töötasud, kui mitte tavaliste tollitöötajate palgad.

?Palgad on seotud riigisüsteemis töötavatele inimestele mõeldud palgaastmestikuga, mille määrad kasvanud pole,? märkis ta.

Tollitöötajad pöördusid oma ettepanekuga ka riigikogu rahanduskomisjoni poole, kes riigieelarvega tegeleb, kuid seal nende ettepanekud eelarve suurendamiseks toetust ei leidnud.

Oma nõudmiste esitamiseks kavandavad tollitöötajad korraldada 5. detsembril piketi, juhtimaks tähelepanu tollitöötajate madalatele palkadele ja suurele kaadri voolavusele.

?Vastavalt avaliku teenistuse seadusele on see läbirääkimiste kõrval praktiliselt ainus võimalus oma probleemidele tähelepanu juhtida, sest streikida me ei tohi, põhjendas ametiühingu esindaja.

Samas on tollitöötajatel võimalus kasutada ka niinimetatud Itaalia streiki, mille käigus kontrollitakse üksipulgi kõiki piiril olevaid inimesi ja autosid. Sellega aetakse piiripunktid umbe ning põhjustatakse paljudele firmadele ja inimestele kahju.

Hetkel kuum