Kristina Traks • 20. november 2001 kell 22:00

Hotellid kogusid talveks rasva

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu andmeil oli kolmandas kvartalis üle 80 protsendilise täituvusega kõik suuremad Tallinna hotellid. Kõige suurem oli täituvus St. Barbara hotellil ja Viru hotellil. 100protsendise täituvuseni, nagu Pärnu Viikingil, nad siiski ei küündinud.

Ettevõtte tegevdirektor Kairi Lusik selgitas, et Viikingi hotell tegutseb küll hotelli kaubamärgi all, kuid on pigem taastusravikeskus. ?90 protsenti meie klientidest on soomlased, kes tulevad siia taastusravile,? ütles Lusik. ?Samas suvel oli ka palju nn hotellikülastajaid.?

Kuni 10päevane südamehaiguste taastusravipaketi päev maksab 500 krooni, mis Lusiku sõnul on soomlaste jaoks väga odav. ?Nad kiidavad, et saavad siin tõepoolest tervist parandada,? ütles Lusik. Tema sõnul on ka praegu maja rahvast täis.

Viru hotelli majutusdirektor Anu Soosaar ütles Viru hotelli täituvust näitavaid numbreid kommenteerides, et 280 toaga Radissoni hotelli avamine veebruaris pole Virust kliente ära tõmmanud. ?Meie täituvus on küll veidi väiksem kui eelmisel aastal, kuid rahaliselt võttes on tulemus parem, sest vahepeal on hinnad tõusnud,? ütles Soosaar. ?Täituvus on hea sellepärast, et kuigi turistide arv pole kasvanud, ööbivad nad Eestis hoopis rohkem kui varem.?

Soosaar ütles, et Radisson ei löönud hotelliturgu segamini, sest tema tulek oli ette teada ning konkurendid selleks valmis. ?Samuti tõi Radisson kaasa hulga oma kliente, firmasid, kellega neil on püsilepingud,? rääkis ta.

Viru hotelli kolmanda kvartali keskmine täituvus oli 87 protsenti, mis on 5 protsenti vähem kui eelmise aasta samal ajal. ?Juulis oli protsent 94, mis tähendab, et sisuliselt kogu aeg on maja rahvast täis,? ütles Soosaar. ?Suvekuudel tunnetame, et Tallinnas võiks olla rohkem hotellikohti, sest tuleb tihti klientidele ei öelda.?

Reval Hotelligrupi finantsdirektor Katrin Rasmann seevastu ütles, et gruppi kuuluvale Olümpia hotellile, mille sihtgrupp on ärireisijad, on Radissoni tulek siiski mõju avaldanud. Olümpia täituvus oli sel suvel mõne protsendi võrra väiksem kui eelmisel aastal. ?Samas arvame me igal aastal vastu suve, et nõudluse kasv ei saa ometi olla nii suur, ja alati on ta suurem, kui me loodame,? ütles Rasmann. ?Suvel kogutakse jõudu vaikse talve üleelamiseks ja ilmselt ei muutu veel mitme aasta jooksul sesoonsuse osas midagi paremuse poole.?

Turismiagentuuri uuringute projektijuhi Piret Kallase sõnul ei meelita Tallinna hotellide aastarigi keskmiselt 60protsendine täituvus siia sellese valdkonda investeeringuid. ?Suvel on küll hotellid täis, aga endiselt on lahendamata probleem, millega meelitada siia turiste pärast jõule,? rääkis Kallas. ?Tallinn on küll konverentsilinnade liidu liige, kuid ka siin tuleb praegu piir ette, sest väga suurte konverentside korraldamiseks pole lihtsalt kohta.?

Kallase sõnul on Tallinnas hotellikohti ikka veel vähe. ?Meil on Lilleküla staadion ja Saku suurhall, aga kõiki ürituste külastajaid pole võimalik majutada,? ütles Kallas. ?Samuti on transpordiühendus, v.a Soomega, Tallinna kehv.?

Hotellide ja Restoranide Liidu andmeil oli kolmandas kvartalis hotellitoa keskmine hind Tallinna hotellides 905 krooni, mis on 15 protsenti rohkem kui aasta tagasi samal ajal. Tallinna 19 hotelli kolmanda kvartali käive oli 166 miljonit krooni, mis oli veerandi võrra rohkem kui eelmisel aastal. Oma osa käibe kasvus mängisid nii Radisson SASi hotelli avamine kui ka hinnatõus.

Hetkel kuum