22. november 2001 kell 22:00

Hellami merearmastus

Olgu see siis Dubrovnik Horvaatias voi Helsingi lähedased saarekesed, õige puhkus ja lõõgastumine saab olla vaid merekohinaga korvades.

Lähedaseim mereäärne koht on mulle ja mu perele Käsmu. Ma ei ole Käsmu põlisasukas, siiski julgen end pidada selle koha patrioodiks. Kuigi Käsmu külateed ja rajad on sadu kordi läbi käidud ja muuli pealt on pikki tunde merele vaadatud, ei saa kunagi sellest küll. Ilmselt asub Käsmus salapärane energiasammas, mis inimesi sinna ikka tagasi tõmbab.

Käsmu kirjanike majas käib meie kirja- ja kunstirahvas loomas ja end laadimas. Tean, et paljud Eesti kirjanduse tõlkijad mujalt maadest, kes on Käsmus käinud, peavad seda maapealseks paradiisiks: lummav rannik, heledaks värvitud ja väljapeeetud kaptenite küla majad on väärikad ja tagasihoidlikud.

Käsmus on jutud teised kui linnas, ja alati viivad lopuks mereasjade juurde. Läbikäimisvaegust saab rahuldada poe, muuseumi voi muuli juures. Omaette olemiseks voib jalutada Kuusikranda voi Kuradisaarele, voi siis istuda oma lemmikmerekivil.

Ükski Internetis esitatud kirjeldus ei saa esile tuua hotelli meelolu, kodusust, originaalsust või külastajasõbralikkuse taset. Seetõttu on iga uus hotell omamoodi avastus. Enne tuppa astumist mõistatad, mis sind ees ootab. Parima näitena meeldivast üllatusest on meelde jäänud väike ja ülimalt modernne hotell Essenis, omapäraseim ja puritaanlikeim jällegi päris Brüsseli kesklinnas asuv imeväike hotell Rembrandt.

Ma ei saa unustada hiiglaslikku raamatupoodi New Yorgi kesklinnas, mis on avatud ka kesköösel. Kaupluse põrand on kaetud vaibaga, nii saavad raamatusõbrad kirjandusse süveneda, istudes mõnusasti maas ja toetudes riiuleile. Usun, et nii mõnigi raamat jääb sealt ostmata, sest unetuil on võimalik õhemad trükised kohapeal läbi lugeda.

Mu lemmikraamatupood Eestis on Tartu Mattieseni äri, kust on võimatu lahkuda ostuta. Seal on õhku ja ruumi, hea kirjanduse valik ja paigutus. Meeldiv on kõrvalt Wilde kohvikust imbuv kohvilõhn. Kohvikusse on hea minna oma ostudesse süvenema ja jalgu sirutama. Sellist elamust Tallinna raamatukauplused ei paku.

Hetkel kuum