25. november 2001 kell 22:00

Hinnas on kaubakeskuste äripinnad ja tasemel laod

Seoses uute euronõuete kehtima hakkamisega toiduainete ladustamisel alates 2003. aasta algusest on juba praegu suurenenud nõudlus kaasaegsete laopindade järele. Samas on pakkumine selliste laopindade osas äärmiselt piiratud. Selgelt on tunda, et erinevus pakutava ja kliendi soovide vahel suureneb. Enamikul pakutavatest pindadest puudub küte, vesi ja kanalisatsioon. Lisaks küttele soovivad rentnikud ka väikest büroopinda lao juures ning estakaadi kaupade vastuvõtuks.

Pakkumise puudumise tõttu on paljud firmad sunnitud endale ise pinnad ehitama, mis tähendab osade käibevahendite sidumist kinnisvarasse. Samas ei ole kinnisvaraarendajad sellesse valdkonda tõsiseid investeeringuid teinud, sest potentsiaalsed rentnikud ei ole olnud võimelised piisavaid garantiisid ? vähemalt 10aastast garanteeritud rendilepingut ? pakkuma. Arendaja jaoks on garantii äärmiselt oluline, kuna paljudel juhtudel ehitatakse pind välja konkreetse kliendi huvisid arvestades ning seetõttu on täiendavad investeeringud kliendi vahetumisel küllaltki suured.

Nõukogudeaegsete laopindade omanikel on viimane aeg hakata mõtlema täiendavate investeeringutele, et pindasid kaasajastada. Vastasel juhul muutub mõne aasta pärast rentniku leidmine vähemalt mõistliku rendihinnaga üsna võimatuks. Sõltuvalt renditava pinna suurusest jääb kaasaegsete laopindade rendihind vahemikku 60?100 kr/m², kaasaegsetele nõuetele mittevastava pinna rendihind on 30?60 kr /m².

Tootmispindade turul on alates sügisest tunda nõudluse vähenemist. Samal ajal on suurenenud tootmispindade ja ladude müügipakkumiste hulk. Ka kliendid on enamasti huvi ilmutatud pigem tootmis- ja laopindade ostmise kui nende rentimise vastu. Põhjuseks majanduslikud kaalutlused ? leitakse, et omada on odavam kui rentida. Keskmine nõukogudeaegsete hoonete rendihind on vahemikus 1?2 USD/m². Samalaadsete renoveeritud pindade eest küsitakse kuni 4 USD/m².

Tootmispindade turuhinnad Riias on praegu vahemikus 60?100 USD/m². Hind sõltub eelkõige loomulikult pindade kvaliteedist ja asukohast, olulised on ka koos rendiga pakutavate teenuste valik ja tase.

Novembris avati uus 15korruseline büroomaja Vilniuses. Ärihoone arendaja on Leedu ehitusfirma Hanner, rendimaakler Ober-Haus.

Nõudlus kaubanduskeskustes asuvate kõrge kvaliteediga äripindade järele on Vilniuses ja ka mujal Leedu linnades äärmiselt kõrge, kuid selliste pindade pakkumine kipub piiratuks jääma.

Ometi on selles sektoris tuleval kuul oodata pakkumise suurenemist, kuna Leedu kohalik jaekaubandusettevõte ja kaubanduspindade arendaja Vilniaus Prekybos avab uue 70 000 m² suuruse kaubanduskeskuse Vilniuse kesklinna põhjaosas.

Kaubakeskuse äripindade renditase saab seal olema keskeltläbi 20 USD/m² kuus.

Parimate kesklinna büroopindade rendihinnad Varssavis püsivad jätkuvalt 30 USD/m² tasemel, uute kontoripindade täituvus 2001. aasta esimesel poolel ületas 82 000 m². Lisandus 260 000 m² A-klassi kontoripindu, mis näib siiski praegust nõudlust ületavat. Samas on uusi äripindu ikkagi tunduvalt vähem kui keskmiselt iga viimase kolme aasta jooksul büroopindasid turule lisandunud (380 000 m² aastas).

On selge, et arendajad katkestavad ajutiselt uute kontoripindade turuletoomise, kuni nõudlus pakkumisele järele jõuab.

Arvestades ka mõningate suuremate 2002. aastal valmivate projektidega, peaks Varssavi praegune 13 pindade vakantsus vähenema.

Hetkel kuum