Ülo Toomsalu • 27 november 2001

Nestor näeb vajadust tõsta sotsiaalmaksu

Sotsiaalminister Eiki Nestor leiab, et parlament võiks mõne aasta pärast tõsta sotsiaalmaksu, et seeläbi leida lisaraha inimeste raviks, kirjutab Eesti Päevaleht.

<pilt#EikiNestor.jpg#Eiki Nestor#150#188#0> Eesti-taoline vananev ühiskond ei suuda Nestori hinnangul ilmselt kaua jätkata sotsiaalmaksust ravikindlustusele eraldatava 13 protsendiga.

?Küsimus sellest, mitu protsenti SKTst oleme me nõus tervishoiule kulutama, tõuseb nagunii, sõltumata sellest, kes on võimul,? rääkis Nestor. ?Kellelgi ei õnnestu seda probleemi vältida. Pole mõtet pead liiva alla peita.?

Ministri väitel seisab Eestil paari aasta pärast ees debatt selle üle, kas ja kuidas tervishoiule raha juurde suunata. Võimalik on seda teha kas isikliku panuse või solidaarsuse põhimõtte kaudu, mis tähendaks maksutõusu. ?Isiklikult olen solidaarsuspõhimõtte poolt. Arvan, et solidaarselt tehtav on õigem kui kellegi isiklikust rahakotist makstav. Nii saab suurem hulk inimesi raviteenust juurde,? selgitas Mõõdukate aseesimees.

Nestor polnud valmis ütlema, kui palju võiks sellisel juhul sotsiaalmaks kerkida. ?Kindlasti ei tule ma homme selle ettepanekuga välja. Hetkel pole see arutelu kohane,? lisas ta.

Ministri väitel ei kasutata praegu tervishoiule minevat raha kõige mõistlikumalt. ?Seni kui selle 13 protsendi kasutamine oluliselt ei parane, ei langeta ka riigikogu otsust maksu suurendamise kohta,? sõnas ta.

Keskerakondlase Siiri Oviiri sõnul tuleb kõigepealt üle vaadata praegused ressursid. ?Kuhu läheb meil haigekassa reserv? Praegu on rahandusministri käes 400 miljonit krooni, mis kaotab väärtust,? rääkis Oviir. ?Ärme loome pinda selliseks maksutõusuks, sest see tuleb palgafondi ehk palkade külmutamise arvel.? Kunagise sotsiaalministri arvates puudub Eestis sisuliselt tervishoiu ökonoomika.

Eiki Nestor ennustas, et nii tervishoiu- kui ka pensioniküsimused kerkivad järgmiste riigikogu valimiste eel teravalt esile.

Hetkel kuum