28. november 2001 kell 22:00

Jalatsite hooldus pikendab nende eluiga

Et hoida jalatsite nahka elastsena ja kaitsta neid niiskuse, soola, pori jm eest, tuleb jalatseid korrapäraselt hooldada, pidades selleks meeles mõningaid olulisi reegleid.

Eelnevalt hooldamata jalats saab ruttu märjaks ja pärast kuivamist jäävad jalatsile valged jäljed, selle vältimiseks tuleks koheselt pärast jalanõude ostmist ja nende kasutamise algusest hakata kasutada hooldusvahendeid, sest jalanõusid kaitstes ja hooldades pikeneb nende kandmise aega.

Erinevatest materjalidest jalatseid tuleb hooldada erinevalt, samuti tuleb hoida ja hooldada vastavalt jalanõu materjalile. Nii on jalatseid soovitav hoida kuivas, hästi ventileeritud kohas, märjaks saanud jalanõusid ei tohi aga kuivatada kõrge temperatuuriga kohtades radiaatorite või muude küttekollete ja lahtise tule läheduses. Kingades ja saabastes on soovitatav kasutada sisetaldu, sest need kaitsevad nii kingi, sokke kui ka jalgu higistamise, niiskuse ja külmetamise eest.

Hooldusvahenditest on olulisimad nahka küllastavad vahendid, mis lähevad naha sisse, toidavad nahka ja teevad ta pehmeks; nahka katvad vahendid ja kreemid (peamiselt pindvärvitud nahale), mis muudavad jalatsi pinna vett tõrjuvaks jne ning naha värvi taastavad vahendid. Lisaks nimetatud vahenditele on olemas veel jalatseid venitavad, desodoreerivad, värviandmist vähendavad (kasutamiseks voodrita jalatsite puhul) jt vahendid.

Kingi hooldades tuleb arvestada nende valmistamiseks kasutatud materjalide omapära. Nii tuleb näiteks pindvärvitud nahast jalanõusid korrapäraselt puhastada, lahtine pori tuleb eemaldada lapiga ning jalatsid katta kreemiga, mis on nii hooldusvahendiks kui ka läike andjaks. Hooldusvahendil tuleb lasta kuivada, pärast seda viksitakse king kas puhta lapi või kingaharjaga läikima. Pindvärvitud nahast kinga tuleks aeg-ajalt puhastada spetsiaalse hooldusvahendiga, mis teeb jalatsi mustust ja vett tõrjuvaks.

Seemis- ja veluurnahast jalanõusid tuleb puhastada vajaduse korral spetsiaalsete harjade ja käsnadega, nii eemaldub kuivadelt jalatsitelt tolm ja kuiv lahtine pori. Seejärel tuleks hõõruda määrdunud kohti seemisnahakiviga või töödelda spetsiaalse hooldusvahendiga. Sellisel juhul tuleks jalatsil lasta kuivada ja harjata jalatsit lõpuks ettevaatlikult ühes suunas. Oluline on kaitsta seemisnahka niiskuse eest, selleks tuleb spetsiaalseid hooldusvahendeid kasutades muuta nahapind vett tõrjuvaks.

Aniliinvärvidega värvitud nahka ehk aniliinnahka tuleb puhastada ettevaatlikult, eemaldades lahtise pori spetsiaalsete harjade või käsnadega, nahka tuleb hooldada ka spetsiaalsete vahade ja õlidega.

Nubuknaha puhul tohib kasutada ainult nahka küllastavaid hooldusvahendeid, mis jalatsi nahka toidavad. Hooldada tuleb neid sarnaselt seemis- ja veluurnahkjalatsitega (harjad + nubukikivi). Väga oluline on hoida selliseid jalatseid niiskuse eest.

Vastupidavamad niiskusele ja ja ilmastikutingimustele on rasvnubunahast jalatsid, mida on kõige parem hooldada pehme harja või lapiga. Seejärel tuleb kasutada nahale vastavat hooldusvahendit , milleks on tavaliselt spetsiaalne rasv.

Tekstiilist pealsetega jalatsitel tuleb kuivanud mustus eemaldada pehme harjaga. Plekkide eemaldamiseks on kõige sobivam kasutada spetsiaalseid plekieemaldusvahendeid, seda sarnaselt seemisnahkjalatsitega. Tekstiilpealsetega jalatseid tuleb hoida niiskuse eest, kasutades selleks impregneerivaid ehk vett tõrjuvaid vahendeid.

Sünteetilised materjali kingi tasub puhastada kas pehme harja või silikoonsvammiga, või siis märja lapiga ja pesta veega. Nagu ka teisi kingi, tasub sünteetilisest materjalist pealsetega jalanõusid hoida niiskuse eest.

Juhul kui king on juba kannatada saanud, tuleks pöörduda kingsepa poole. Parandamine võib küll pikendada kingade eluiga, kuid mitte igat tüüpi parandused ei sobi igale jalatsile. Nii on väga raske leida töökoda, kus liimitaks niiskuse ja vale kuivatamise tõttu lahti tulnud tallad kinni sama kvaliteetselt, kui seda on tehtud kingi tootnud ettevõttes. Kehva töö korral tohib tarbija aga esitada oma pretensioonid.

Autor: Kristina Vaksmaa

Hetkel kuum