Heidit Kaio • 13. detsember 2001 kell 22:00

Uus linnavalitsus tuli võimule vene häälte toel

?Oleme kaua oodanud punase tule taga,? ütles Savisaar eile õhtul pärast linnapeaks valimist.

Kuigi eile sündinud linnavalitsuses on tegemist on kahe osapoole ? Keskerakonna ja Reformierakonna liiduga, olid uue koalitsiooni võimule aitamisel otsustavad taas vene rahvasaadikute hääled.

Tallinna uue võimuliidu aselinnapead on Anders Tsahkna, Vladimir Panov ja Jaan Moks.

Linna majanduskeskkonna arendamisega hakkab tegelema Toomas Vitsut ? endine politseinik, kes aastaid on andnud ettevõtjatele konsultatsioone, kuidas välistada infolekkeid organisatsioonist.

End ajakirjanikuks nimetav Rein Lang, kes on oma raadiosaate kaudu Kuku Raadio eetris, hakkab haridustööd kureerima.

Toivo Ninnas jätkab tööd linna teedeehituse organiseerijana. Tema ütlust mööda ei teki uuel linnavalitsusel võimalust paigutada teedeehitusse sedavõrd palju raha, kui lahkunud linnapea Tõnis Palts kavatses. Palts valmistus võtma 1,5 miljardi suurust laenu just suures osas selleks, et aasta enne sügisesi omavalitsuste valimisi linna teid lappida.

Ninnas ütles, et linnavalitsuse prioriteediks jääb Tartu maantee läbimurde ehituse alustamine. Samuti loodab ta, et volikogu võtab lähiajal vastu Tallinna teedeehituse programmi aastani 2006, mille järgi järgnevatel aastatel kulutab linn 2 miljardit krooni teedeehitusele. Lõpule viiakse Vabaduse puiestee remont.

Majandusküsimustega tegelema hakkav Toomas Vitsut ütles, et peab oma ülesandeks kõrvaldada linnavalitsuse süül väikeettevõtjatele tekkivad bürokraatlikud takistused. ?See on töö, mis ei nõua lisaressursse, lihtsalt on vaja muuta töökorraldust,? ütles Vitsut.

Samuti hakkab Vitsut juhtima läbirääkimisi ASi Tallinna Vesi enamusaktsiate omanikuga sõlmitud lepingu muutmiseks, et alandada vee hinda.

Alles tund aega eile enne volikogu istungi algust hakkasid selguma uue Tallinna võimuliidu toetajad.

Kell 15 ootas Isamaaliidu fraktsiooni esimees Aimar Altosaar Sergei Ivanovi kõnet, kes oli viimased päevad pidanud läbirääkimisi Reformierakonnaga. Et Ivanov oli seotud kolmikliiduga koalitsioonileppe kaudu, pidi ta leppest loobumisest avalikult teada andma. ?Ta lubas, et helistab ja teatab oma otsusest,? ütles Altosaar.

Kolmapäeval ja neljapäeval oli toimunud tasandivahetus. Läbirääkimisi Ivanoviga ei pidanud enam Reformierakonna Tallinna piirkonna poliitikud, vaid temaga kohtus Reformierakonna esimees Siim Kallas.

Eile viimistleti kokkulepet erakonna peasekretäri Eero Tohveriga.

?Vene Balti Erakonna, mille esindaja on Ivanov, ja Reformierakonna vaated on põhimõtteliselt sarnased. Me arutasime koostööd erakondade vahel,? ütles Tohver.

Enamiku uue linnavalitsuse kinnitamiseks vajalikke hääli tõi Keskerakond, kel oli eilseni volikogus 24 liiget.

Tund enne volikogu istungi algust teatas Keskerakonnaga liitumisest Aleksandr Beloussov.

Eile toetasid Tõnis Paltsu umbusaldushääletust viimased pool aastat Keskerakonnaga sarnaselt hääletanud Gennadi Ever ja Leonid Tsingisser.

Tsingisser on olnud järjekindel Keskerakonna otsuste toetaja pärast seda, kui Jüri Mõis möödunud aasta sügisel ei soovinud teda loodavasse liitu võtta.

Tsingisser on olnud huvitatud Tallinna sadama-ala erastamisest ja Keskerakond on toetanud Tallinna volikogus tema ettepanekut erastada Tallinna sadama-ala aktsiaseltsile Ühendatud Kapital. Ettepanek läks volikogus ka arusaamatuse tõttu läbi.

Praegu on käimas kohtuprotsess, kus kaotanud Ober Haus püüab tühistada tookordset volikogu otsust.

Eile ootas uus koalitsioon toetust ka linnavolikogu aseesimehelt Peeter Lepalt, kes oli huvitatud oma ametiposti ja sellega kaasneva töötasu säilitamisest.

Hetkel kuum