Merike Ojasson • 7 jaanuar 2002

Võlgades nõunik küsib ministriga õhtustamise eest 4000 krooni

Hõbedakirjalisele kutsele on jäänud kahjuks märkimata, et korraldajal on endal ligi 80 000kroonine maksuvõlg ning selles kontekstis saab kutsel korduvalt kasutatud sõna ?eksklusiivne? hoopis teise tähenduse ? Eesti keskmise netopalga eest võib sisuliselt aidata maksuvõlglasel oma makse tasuda.

Kutsel lubab õhtu juht, riigikantselei Euroopa Liidu infosekretariaadi juhataja Hannes Rumm eksklusiivset õhtut koos eksklusiivmenüüga. Õhtusöögi teemadel Rumm vestelda ei tahtnud, kuid tunnistas, et ei teadnud midagi firma makseraskustest.

Prime Time?i kutse järgi tähendab õhtusöögi eksklusiivsus kolme mehe sõnavõttu, diskussioone, süüa-juua ja meelelahutust kahe näitleja esituses. Paari kutse saanud ettevõtja sõnul ei ole 4000 krooni see summa, mille peaks maksma võimaluse eest istuda ühes lauas rahandusminister Siim Kallase ja Tartu Ülikooli rektori Jaak Aaviksooga.

Restorani L?Artiste peakokk Imre Kose, kes uuris Äripäeva palvel pakutavat menüüd, hakkas osavõtusummat kuuldes südamest naerma. ?Menüü maksab kokku maksimaalselt 1500 krooni, siin ei ole meie jaoks selliseid kalleid asju nagu hanemaks, kaaviar või homaarid. Menüüs ei näe ma mitte midagi eksklusiivset, 4000 krooni eest ühel õhtul söömine oleks isegi New Yorgis väga kallis lõbu,? rääkis Kose.

Rahandusministeeriumi ja Res Publica koostöös valminud õhtusöögi organiseerijad on lisanud veel ühe nüansi, mis teeb ürituse väärtuse veelgi küsitavamaks. Nimelt seisab kutsel, et osalustasust annetatakse 10 protsenti ehk 400 krooni inimese pealt Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile hingamisaparaatide ostmiseks.

Lastefondi juhataja Piret Roosi sõnul tuli koostööettepanek OÜ Prime Time poolt, seetõttu ei peetud väikeseks ka kõigi osavõtutasude pealt lubatud kümmet protsenti. Kuna kliinikus vajaminevad hingamist toetavad aparaadid maksavad kuni 120 000 krooni, ei osanud Roos nimetada omapoolset rahasummat, mida selle õhtusöögiga loodeti koguda.

Küsimusele, miks siis heategevuseks ainult 10 protsenti antakse, vastas OÜ Prime Time juhataja Tõnis Kons, et enamik osalustasudest läheb korralduskuludeks. Lihtne arvutus näitab, et juhul, kui üritusel osaleb 50 osavõtjat, läheb lastele 20 000 ja korralduskuludele 180 500 krooni.

Firma maksuvõlgadest kuuldes tunnistas lastefondi juhataja, et nad ei ole firma tausta uurinud. ?See on meile nüüd küll ebameeldiv üllatus ja meie heategevusfondile paras hoop. Nad pöördusid meie poole, et tahavad lapsi toetada, aga korralduse ja esinejatega ei ole fond küll kuidagi seotud,? ütles Roos.

Lastefondi nõukogu otsustas eile kokku kutsutud koosolekul, et fond ei sekku ettevõtte maksuprobleemidesse ja need tuleb lahendada firmal endal. ?Lastefond leiab, et põhimõtteliselt on tervitatav Eesti ettevõtte initsiatiiv lapsi toetada ja Prime Time Konverentside annetus võetakse vastu, vastasel korral jääb haigetele lastele abi andmata. Edaspidi uurib lastefond kindlasti nende ettevõtete tausta, kes soovivad lastefondi toetada,? lubas Roos.

Õhtusöögi korraldusfirma OÜ Prime Time asutati rahandusministri nõuniku Rain Rosimannuse ja Res Publica tulevase valimistoimkonna juhi Tõnis Konsi poolt 2000. aasta märtsikuus. Esimese tegevusaasta netokäive jäi pisut alla miljoni krooni, puhaskasum oli ligi 200 000 krooni. Firma tegevusalad ulatuvad internetikaubandusest konverentside korraldamise ja konsultatsioonideni.

Esimesed maksuvõlad tekkisid ettevõttel pool aastat pärast tegevuse algust, 2001. aasta möödus firmas pidevate maksuvõlgadega, võlasummad kõiguvad sõltuvalt kuust 11 000 ja 79 000 krooni vahel.

Detsembrikuu seisuga on OÜ Prime Time riigile võlgu kokku 79 000 krooni. Sellest üle poole ehk 49 000 krooni moodustab maksmata jäänud käibemaks, 12 000kroonine võlg on füüsilise isiku tulumaksu osas ja 12 000 krooni sotsiaalmaksu osas, lisaks ka käibemaksu intressid 7000 krooni.

Rahandusministri nõunik Rain Rosimannus raputab endale vaikselt tuhka pähe, kui kuuleb küsimusi oma firma maksuvõlgade ja eksklusiivse õhtusöögi kohta. ?Riigimaksud tuleb ikka ära tasuda,? arvas Rosimannus ja nimetas makseraskusi ajutiselt tekkinud viivituseks. Seletust sellele, miks korraldatakse kalli osavõtutasuga õhtusöök, kuid makse maksta ei suudeta, Rosimannus anda ei osanud. Soovitas kõik firma tegevust puudutavad küsimused anda vastamiseks Tõnis Konsile.

Res Publica tegelane Tõnis Kons pareeris võlaküsimused väitega, et ta on olnud kaua tegevjuhtimisest eemal, kuid maksevõlgnevused on kavas ära tasuda enne neljapäeval toimuvat galaõhtusööki.

Hetkel kuum