Ülo Toomsalu • 4. märts 2002 kell 7:10

Tallinn hiilib avatud riigihangetest kõrvale

Tallinna ametkonnad viivad hulgaliselt läbi riigihankeid vaid linna enda poolt kutsutud firmade vahel ning jagavad vajadusel seaduses paika pandud piirsumma alla mahtumiseks ehitustöö mitmeks etapiks, kirjutab Postimees.

Nii näiteks korraldas Tallinna kommunaalamet mullu oktoobris Toompuiestee, Schnelli tiigi ja Suurtüki tänava äärde jalgrattatee rajamiseks kolm enampakkumist, millest igaüks nägi ette ligi miljonikroonist ehitustööd. Ameti kasutatud väljakuulutamiseta läbirääkimistega riigihankega saab seaduse järgi tellida kuni kahe miljoni krooni suurust ehitustööd ning osta kuni 200 000 krooni eest asja või teenust.

Samal viisil korraldas amet ühel päeval ja samade pakkujatega kaks hanget Schnelli tiigi ümbruse jalgrattatee ning sealsamas kõrval asuva Tornide väljaku valgustamiseks. Hanked võitnud AS KH Energia-Konsult pakkus tööde maksumuseks vastavalt 1,55 ja 1,75 miljonit krooni.

Mullu septembris korraldas kommunaalamet kaks hanget Tervise tänavale kerkinud Tiit Soku korvpallikooli spordisaalile juurdepääsutee ehitamiseks ning kommunikatsioonide ja haljastuse rajamiseks, AS Aspi võitis samal ajal ja samade firmade vahel korraldatud konkursid 1,93 ja 1,56 miljoni krooniste pakkumistega.

Enampakkumised korraldanud kommunaalameti osakonnajuhataja Kaupo Raadik ütles, et amet kasutas väljakuulutamiseta eelläbirääkimistega hankeid eelmise aasta lõpul, sest muidu poleks jõutud töid talve hakul ära teha.

Sama tüüpi riigihanget kasutavad hulgaliselt ka teised linna ametkonnad. Nii näiteks kuulutas Tallinna linnakantselei sel kuul välja riigihanke projektijuhi leidmiseks, kes peaks kaitsma linna huve finantsjuhtimise mudeli väljatöötamisel, mida viib läbi PricewaterhouseCoopers. Ainsaks pakkujaks konkursil on MPC Grupp OÜ ning hanke maksumuseks on 199 800 krooni ehk 200 krooni vähem kui seadusega lubatud piir sellise hanke korraldamiseks.

Hetkel kuum