Ülo Toomsalu • 15. aprill 2002 kell 6:09

EPL: Maa tagastamine on linnale kahjulik

Tallinn tagastab maa, mille peab tõenäoliselt hiljem kallimalt tagasi ostma.

Tallinna linnavalitsus tagastas õigusjärgsele omanikule osaliselt Tondi tänav 9 asuva krundi, mis jääb ette tulevasele Lõunaväilale ning mille linn peab arvatavasti mõne aasta pärast omanikult turuhinnaga tagasi ostma, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tallinna maa-ameti erastamisosakonna peaspetsialist Epp Nittim-Valkonen ütles, et linn tagastas krundi, kuna Lõunaväila projekteerimistöödega pole veel alustatud.

?Maa tagastamisest keeldumiseks puudub õiguslik alus,? ütles Nittim-Valkonen.

Peaspetsialist lisas, et kui Lõunaväila projekt käivitub ja Tallinn hakkab väila alla jäävat krunti sundvõõrandama, siis määrab linn põhiseadusest ja teistest seadustest lähtuvalt võõrandatava maa eest õiglase hinna.

?Juhul kui maa sundvõõrandamisel tekib lahkarvamusi hinna osas, määrab hinna ekspertidest koosnev komisjon,? ütles Nittim-Valkonen. ?Nimetatud hind on reeglina maa turuhinna lähedane.?

Maa-amet ei pidanud võimalikuks krundi linnale jätmist ning selle eest õigusjärgsele omanikule kompensatsiooni maksmist, kuigi see oleks linnale odavam ja lihtsam kui paari aasta pärast sama krundi tagasiostmine.

Tagastatava krundi suurus on 628 m2 ja sellel asub praegu laste mänguväljak.

Maa-ameti kinnitusel on maa tagasi saanud isik lubanud, et ei takista mänguväljaku kasutamist.

Varem on Tallinn maa ostu-müügiga kahju saanud, kui Ivi Eenmaa linnapeaks oleku ajal müüdi ehitusfirmale Rand ja Tuulberg mitu suurt krunti, mille kohta oli eelnevalt teada, et need jäävad ette praegusele Põhjaväilale.

Hetkel kuum