Ülo Toomsalu • 24. aprill 2002 kell 6:53

Sakala: Haned ähvardavad põllumehi saagita jätta

Läbirändavad haned hävitavad talunike mahakülvatud vilja.

Pühapäeva õhtul käis Tarvastu valla Linnamäe talu peremees Kalev Nukka vastkülvatud teraviljapõllul einestavaid hanesid hirmutamas, kirjutab Sakala.

'Kokku võis seal kolm-nelisada hane olla,' rääkis Nukka. 'Jätsin punase jope hirmutuseks põllule ja õhtul nad enam tagasi ei tulnud.'

Talunik ei osanud veel arvata, kui palju haned mahakülitud otra ja nisu nahka olid pannud. 'Eks see ole siis näha, kui vili tärkab,' lausus ta.

Nukka jutu järgi lendavad haned kohale Võrtsjärve üleujutatud luhtadelt.

Ka Peegi-Kure talu peremees Endel Peek, kel suvinisu ja oder juba 29 hektaril maas, kurtis, et haned ründavad põlde. 'Vahel on neid lausa tuhandeid,' lisas ta.

Loomakasvatusega tegeleva osaühingu Kivilõppe juhataja August Kikas oli esmaspäeva hommikul tuhatkonda tiivulist näinud oma heinamaadel. 'Kogu rohu kisuvad üles,' kurtis ta.

Edasirännet ootavate lindudega on hädas ka osaühingud Karpo, Nukike ja paljud Võrtsjärve piirkonna talunikud.

Viljandimaa Keskkonnateenistuse jahindusspetsialist Jaak Põldma arvas, et tegemist on läbi rändavate hanedega, kes ei lenda edasi sellepärast, et põhjapoolsed veekogud on veel jääs.

'Kui linnud suuremat kahju teevad, siis saab talunik selle hüvitamist nõuda. Selleks tuleb keskkonnateenistusele avaldus anda,' andis Põldma nõu. Tema sõnul sai üks Olustvere valla põlluharija 2000. aastal hanede rikutud põllu eest kümmekond tuhat krooni hüvitist.

Viljandimaa Keskkonnateenistuse juhataja Veikko Kunberg ütles, et põllukahjustuste korral moodustab keskkonnateenistus komisjon, kes hindab kahju suurust. Looduskaitsealuste liikide tekitatud kahju hüvitamise raha tuleb Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu riigieelarvest.

Möödunud aastal maksti peamiselt lindude ja hüljeste tekitatud kahju pärast välja 928 340 krooni.

Hetkel kuum