Ülo Toomsalu • 14. oktoober 2002 kell 6:34

Pärnu PM: Ümarpuidu väljavedu vähenes

Töötlemata ümarpuitu veeti tänavu üheksa kuuga Pärnu sadama kaudu välja peaaegu viiendiku ehk 19,2 protsendi võrra vähem kui möödunud aastal.

Sellest hoolimata ei vähenenud sadama kaubakäive: kaupa veeti 1,461 miljonit tonni ehk kahe protsendi võrra rohkem kui mullu samal ajal, kirjutab Pärnu Postimees.

ASi Pärnu Stividoride juhatuse liige Mati Einmann ütles, et märgatavalt on suurenenud hakkpuidu väljavedu, mida on tänaseks laeva pandud rohkem kui möödunud aasta jooksul kokku.

?On näha, et saeveskeid on juurde tulnud, ehkki saematerjali väljaveos see kasv nii märgatavalt ei peegeldu kui hakkpuidu omas,? nentis Einmann.

Paikuse saeveski juhataja Tõnu Järv ütles, et ehkki neil on toodangu maht pidevalt kasvanud, ei peegeldu see Pärnu sadama väljaveos, sest saematerjali müügis on tunduvalt suurenenud Eesti turu osa.

Saeveskid ekspordivad saematerjali sageli kas suurte laevadega, mille süvis on Pärnu sadama jaoks suur, või kaugematele tellijatele Ameerikasse merekonteineritega. Konteinerlaevadki ei pääse Pärnu sadamasse.

Einmann rääkis, et sadama töö on suhteliselt stabiilne ning ehkki palke enam välja ei veeta, ei kao paberipuit kusagile, sest Eestis pole sellega midagi peale hakata.

Einmanni hinnangul on ümarpuidu väljavedu edaspidigi 1,2-1,5 miljonit tonni ja kõigub nõudlusest sõltuvalt. Jätkub muu traditsioonilise kauba vedu, nagu näiteks turvas, brikett, graanulid.

Tänavu on sadama kaudu imporditud märksa rohkem kaupa kui kogu möödunud aastal.

Kaubagrupid ei ole eriti muutunud ja tegemist on suuremahulise ühekordse killustikuveoga, mida toodi laevadega sisse Via Baltica Pärnu-Ikla teelõigu remondiks.

Hetkel kuum