Riina Kallas • 17. oktoober 2002 kell 22:00

Pidu algab programmist

?Esimene võimalus idee saada on seostada pidu kohaga, kus see toimub,? räägib firma Vapper Jänes tegevjuht Arthur Raichmann. Idee võib saada ka firma tegevusest, kui seda oskuslikult välja mängida.

Õhtu algab peoliste kogunemisega. Üritusturundusfirma Arlekiin tegevjuhi Karin Kase sõnul võib selleks vabalt planeerida umbes tund aega. ?Kogunemise ajaks võib peale panna taustamuusika, pidulikumate ürituste puhul sobib kasutada näiteks elavat kitarrimuusikat,? soovitab Kase.

Sissejuhatuseks võib firmajuht pidada lühikese tervituskõne, mille järel asutakse sööma. Söömisele võib planeerida umbes tunni. Seda ilma magusroogadeta, mida sobib serveerida paar tundi hiljem.

Eestis on kõige paremad õhtujuhid Raichmanni sõnul elukutselised näitlejad. Samas ei ole kõik head näitlejad head õhtujuhid. Kõige parem on, kui õhtujuht oskab ka peale õhtu juhtimise midagi teha. Kindlasti võlub publikut nt ooperilaulja paari lauluga või kaks näitlejat, kes esitavad sket?e.

Õhtujuhi osaks langeb harilikult ka mängude läbiviimine. Mängudena võib järele teha telesaateid või arendada töötajate meeskondlikke oskusi. Mõeldes näiteks grupiti välja firma vapiloom, mida hiljem teiste ees kommenteeritakse.

Tihti lõbustatakse rahvast ka karaokega. Siin peab aga arvestama, et see sobib rohkem laululembesemale publikule ning pikale venides muutub ta huvitavaks ainult sellele seltskonnale, kes parasjagu esineb.

Ansamblid mängivad õhtu jooksul keskmiselt 4 korda, umbes 45 minutit. Kase sõnul tuleks enne välja selgitada, kas inimesed tahavad rohkem tantsida, head muusikat nautida või mõlemat.

Kui peokorraldaja soovitab mõnda tundmatut bändi, tasub küsida enne pidu ka seda plaadilt kuulata.

Et kõrgemal tasemel eestimaiste bändide valik on väike, siis on ka nende hinnad üpris soolased, kuni 25 000 krooni.

Muu hulgas välisartiste Eestisse vahendava Estonian Music Service?i tegevjuhi Priit Vare sõnul algavad välisartistide esinemistasud alates 70 000 kroonist.

Vare sõnul tasub programmi puhul jälgida seda, et esinejaid ei oleks liialt palju. On esinenud näiteks juhtumeid, kus diskor on saanud õhtu jooksul mängida vaid kolm lugu.

Paika tuleks panna peo lõpp. ?Kui tundub, et pidu hakkab ära vajuma, on targem see ära lõpetada,? räägib Vare. ?Muidu meenutavad inimesed hiljem, et pidu oli tore, aga lõpp vajus ära.? Seda mitte just suvepäevade, aga teiste, nt jõuluürituse puhul, mille pikkus võiks maksimaalselt olla 5?7 tundi.

Hetkel kuum