• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lauamängud teevad kõleda sügise hubasemaks

  Nii mõnedki päeval lipsu taha või rangesse kostüümi varjuvad täiskasvanud võtavad vahel õhtuti sõpradega täringud-nupud ette ja asuvad tundidepikkusele kannatuste rajale maailma vallutades, firmasid ostes, sõnu ära arvates jne. Mäng neelab kogu nende tähelepanu, magamata ööst nad ei hooli.
  Reklaamifirma Zoom loovjuht Asko Künnap hoiab kodus pooltteist meetrit lauamängukarpe, aastatepikkune mänguhuvi on viinud selleni, et varsti on poelettidel tema ja sõprade koostatud lauamäng, üks paljudest, mis Künnap välja on mõelnud.
  Lapsemeelne seltskond on ka turunduse alal töötava Maria Tammeoru sõpruskond. Nende armastatuimad on ?Monopol? ja ?Alias?, mänguõhtuid tehakse peamiselt siis, kui ilm meeli muserdab. Vahel mängitakse pubides ning korduvalt on neid ka välja visatud, kui pubi sulgemisaeg on käes, aga mänguhoos laudkond lahkumistunnuseid ei avalda. Parem on nädalalõppudel kellegi poole koju koguneda, siis saab rahulikult öö läbi mängida ja pole muret ka järgneva unise tööpäeva pärast.
  Kahekümnendates aastates seltskond pärineb ühest jututoast ning seal ka mänguõhtuid kokku lepitakse. Korraga tuleb kokku 10?15 inimest, vahel lisaks tavaseltskonnale ka keegi päris uus, kes jututoas asja vastu huvi hakkab tundma.
  Vahel, kui ?Alias? ja ?Monopol? ära tüütavad, mõeldakse ka uut välja: otsitakse välja doominokarp, mängitakse sõnamänge või lihtsaid kaardimänge.
  Asko Künnap on aga lausa lauamängude kehastus. Mänguõhtud peetakse tema sõpruskonnas kellegi kodus kamina ees ? piisavalt rahulikku kõrtsu ei olevat. Samas on kõige nauditavamad mängud mängitud ebakonventsionaalsetes paikades ? palkmajas kesk rabamaastikke Põlvamaal või vihmasajusele liivarannale püstitet telgis. ?Lauamäng armastab head punast veini,? teab Künnap.
  Tema ?repertuaari? kuuluvad ?Settlers of Catan?, ?Tikal?, ?El Grande?, ?Cargasonne? ja terve rida enda väljamõeldud ja joonistatud mänge. ?Viimased ongi kõige põnevamad ? alati on midagi parandada ja täiendada,? seletab kogemustega lauamängur ja lisab, et ka ostetud mängud tahavad teinekord maja reegleid saada ? sageli pole kõik lõpuni läbi mõeldud ja pahupidi mõtlev eestlane suudab mängus tekitada olukorra, mida mugav saksa või ameerika mängutööstur ette pole osanud näha. Nii suudeti üks maailmas enimmüüdud kaardimänge ?Magic? nii põhjalikult kokku jooksutada, et ilma enda sobitet lisareegliteta polegi seda võimalik enam sujuvalt mängida.
  Künnapki nimetab, et just sügistalvel, mil kliima tuppa sunnib, tulevad mängude karbid ise kapi otsast alla ja sülle ? mängi meid, mängi meid! ?Ühest korrast nädalas on küll, oluline on meeldivalt aega veeta ja heade inimestega koos olla, mitte maniakaalseks salaorduks ühenduda ja reaalse maailmaga sidet kaotada,? ütleb ta. Seetõttu on ta aastaid rollimängudest eemale hoidunud: need võtvat liiga palju aega ja ajurakke.
  Mänguõhtu pikkus sõltub tujust ja tahtmisest, huvitav mäng võib kesta hommikuni. Lauamängust ?Risk? meenub Künnapil lugu Andres Dvinjaninovist ja Iir Hermeliinist, kes tema kodus lesides ja veini juues Nukuteatri uuele muusikalile nime otsisid. Andrese pilk langes mänguriiulile ja otsus sündis ? ?Risk? oli just selline lühike ja toimiv nimi, mis loo kokku võttis ja maha müüs. ?Risk?, muide, on eestikeelse õpetusega meie kaubamajades olemas.
  Suurem osa mänge, mida Künnapi kodus mängitakse, on ostetud reisidelt või tellitud interneti kaudu, sest Eestisse tuuakse üsna kitsuke valik. ?Kui Iir New Yorgist tagasi tuli, koosnes ta pagas peamiselt lauamängudest,? märgib Künnap. ?Veel sel aastal toome koos hea sõbra ja kolleegi Priit Isokiga välja lauamängu ?Farlanders?. See on, nagu hea vein, küpsenud kaheksa aastat ja nüüd valmis. Ja ausõna, see on inimeste peal testitud,? lubab Künnap lauamänguteema lõpetuseks.
  Lauamänge on sellele, kes viimati lapsepõlves ümbermaailmareisi mängis, ka Eesti poeriiuleil piisavalt. Ilmselt populaarseimad on ?Alias? ja ?Monopol?, kuid vaadake ringi ja katsetage uut!
  Koguge paremad sõbrad kokku, ajage mänguõpetuses näpuga järge ja kehastuge maailmavallutajaks, linnapeaks või kelleks parasjagu vaja. Kuid mis peaasi, jätke meelde, et tegu on siiski ainult mänguga ? nuppudega pappkarbist.
  Reklaamibüroo Zoom loovjuht Asko Künnap
  Lapsepõlves oleme neid kõik mänginud. Enamik inimesi peab siis palju aastaid vahet, enne kui jälle neis midagi leiab ? enamasti ?Monopoli? või ka ?Aliase? näol.
  Mul on väga armas vanaema, kes on väga osav lauamängur. Kui hiina kabes peetaks maailmameistrivõistlusi, oleks ta raudselt maailmameister nii avatud kui ka pimetrilmas. ?Reis kuule? lõppes alati vanaema võiduga. Lapsena Helsingis oli mul palju vaba aega ? et ma seda kooliskäimisele ei kulutanud, siis jagasin aega lugemise, basseini, uitamise, lauatennise ja lauamängude vahel. Viimased mõtlesin ise välja. Tänaseks on lauamängude loomine ja mängimine kanaliseerunud muu hulgas minu eneseteostuseks.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Peaministril on valida: kas edasi või tagasi
Koroonakriisi praeguse faasi läbimine sõltub juhtide – nende seas ja ennekõik peaministri – meelekindlusest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Koroonakriisi praeguse faasi läbimine sõltub juhtide – nende seas ja ennekõik peaministri – meelekindlusest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
S&P 500 ja Dow Jones seadsid uued rekordid
Teisipäeval purustasid nii S&P 500 kui Dow Jones heada kvartalitulemuste abil rekordid, vahendab Yahoo Finance.
Teisipäeval purustasid nii S&P 500 kui Dow Jones heada kvartalitulemuste abil rekordid, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: kust võiks saada hiigelpalka?
Homme pärastlõunal ilmub Äripäeva koostatud värske Palga TOP, mis reastab Eesti parimad palgamaksjad. Piilume hommikuprogrammis pisut edetabeli sisse ja uurime selle toimetajalt Kai Millerilt, mille poolest tänavune TOP varasematest erineb ja mida huvitavat sealt leida võib.
Homme pärastlõunal ilmub Äripäeva koostatud värske Palga TOP, mis reastab Eesti parimad palgamaksjad. Piilume hommikuprogrammis pisut edetabeli sisse ja uurime selle toimetajalt Kai Millerilt, mille poolest tänavune TOP varasematest erineb ja mida huvitavat sealt leida võib.
Peaministri koroonakriisi avaldus: valitsus on valmis ka järgmisteks sammudeks
Riigikogus koroonakriisi teemal poliitilise avalduse teinud peaminister Kaja Kallas avaldas lootust, et praegustest piirangutest piisab.
Riigikogus koroonakriisi teemal poliitilise avalduse teinud peaminister Kaja Kallas avaldas lootust, et praegustest piirangutest piisab.