14. november 2002 kell 22:00

Klaas koduinterjööris

Klaastoole pole veel kohanud, kuid nende valmistamine ei ole võimatu. Järjest areneva klaasi töötlemise tehnoloogia juures on võimalik ehitada kas või klaasmaja, kui see inimestele meeldib.

Enamasti on klaas meelde jäänud kui habras ja kergesti purunev materjal, mis võib isegi haiget teha. Tasub siiski teada, et tänapäeval kasutatava karastatud klaasi purunemine väikesteks kristallideks ei sea kedagi ohtu. Klaasi paremaks purunemisjärgseks koospüsimiseks on võimalik kasutada klaasi lamineerimist või kilega katmist.

Moodsa tehnoloogia abil on loodud ka tugev ja vastupidav klaas, mis on säilitanud oma näiliku hapruse. Siinkohal sobib näide klaasastmetega trepist, mis on metalliga kokku konstrueeritud ning millel astumine annab erilise tunde. Loomulikult võib kogu korteri või maja interjööri, alustades uksest, vaheseinast, laest ja lõpetades põrandaga, soovi korral muuta klaasiga väga läbipaistvaks ja õhuliseks.

Klaasi on praktiline kasutada just niisketes ruumides, eelkõige seetõttu, et klaas kui ehitusmaterjal ei karda vett ega niiskust.

Privaatsena mõjub klaasi matistamine, mis muudab klaasi läbipaistmatuks, kuid laseb valgusel läbi paista. Avaruse säilitab minimaalne profiilide kasutamine, mis asetseksid vaid laes ja põrandal.

Klaasuste ja seinte puhul on klaasi kinnitamiseks väga palju erinevaid mooduseid ja furnituure. Võib kasutada tiib-, lükand- või voldikuksi. Ka klaassein on võimalik konstrueerida nii, et teda on võimalik avast eemaldada ? nn siirdseinana.

Avad, kuhu klaas paigaldada, ei pea olema standardsed. Iga ava mõõdetakse eraldi ja paigaldatakse vastavas mõõdus klaas. Erinevate klaasile kleebitavate kilede tõttu on võimalik klaasi toonida: teha mustriliseks, muuta läbipaistmatuks või anda peegliefekt.

Avara mulje jätab klaasi kasutamine piirdena korrustevaheliste õhuruumide ja treppide ees. Klaasist piirded ei varja õue ilu ka terrassil. Varikatusega terrass on võimalik sulgeda siirdseinaga, mis annab eriti hea efekti kevad-sügisesel perioodil ja jahedatel suveõhtutel. Siirdseina on võimalik ehitada ka talviseks perioodiks ? suveks saab selle seina äärde kokku lükata.

Et kasutada maksimaalselt elamispinda ka nendes majades, kus on korrustevahelised õhuruumid, võib ehitada klaaspõranda. Klaaspõrandate puhul on klaas paksem ja kindlam, siin on vaja tagada suurem turvalisus.

Üldjuhul kasutatakse klaasi, mille kandevõime on 500 kg ruutmeetri kohta. Libeduse poolest võib klaaspõrandat võrrelda laminaatparketiga.

Klaasist põranda puhul peaks ka jälgima, et sellel ei käidaks liivaste või mullaste jalanõudega. Imeväiksed kivikesed kriimustavad klaasi pinda ja see tuhmub.

Klaasi hooldamine on lihtne, selleks on kauplustes piisavalt klaasipuhastusvahendeid. Puhastamisel tuleb ka jälgida, et pesemisel või puhastamisel ei satuks lapile või puhastusvahendisse liivaosakesi.

Toote hind arvutatakse iga projekti puhul eraldi. Kuigi klaasi ruutmeetri hind on üks, võib erinev töötlemine hinda oluliselt muuta. Eraldi tuleb tasuda projekteerimise kulud.

Hind sõltub ka paigaldusest: kui ühes kohas on võimalik kasutada standardseid kinnitusvahendeid ja furnituure, siis teises kohas tuleb vajadusel kasutada erilahendusi.

Autor: Märt Sillaste

Hetkel kuum