Kaja Koovit • 19. november 2002 kell 22:00

Piraadid varastavad plaadifirmade kasumi

?Olukord plaadimuusika turul halveneb iga kuuga,? lausus EMI plaadistamisüksuse juht Alain Levy pressikonverentsil. ?Ma ütleksin, et suurema osa turu langusest on põhjustanud piraatluse kasv,? vahendas Bloomberg tema kinnitust.

Levy tõdes, et EMI suurima, plaadistamisüksuse käive sel majandusaastal langeb 3?6. Veel maikuus ennustas grupp, et üksuse käive jääb mullusega võrreldes samaks.

Uudis kukutas EMI aktsiat Londonis ligi 6. Aasta algusest on EMI aktsia hind oma väärtusest kaotanud 48.

Esimesel poolaastal langes plaadistamisüksuse käive mullu sama ajaga võrreldes 12 759,3 mln naelani (18,6 mld krooni).

EMI kontserni septembriga lõppenud kuue kuu puhaskasum oli 138,4 mln naela (3,4 mld krooni) ehk 2,9 penni aktsia kohta. Mullu samal ajal oli EMI kahjum 54,4 mln naela (1,3 mld krooni) ehk 0,8 penni aktsia kohta.

Grupi käive langes tänavu I poolaastal mullusega võrreldes 9,9 961,5 mln naelani (23,6 mld krooni.

Aasta tagasi EMI plaadistamisüksust juhtima asunud Alain Levy on tulemuste parandamiseks koondanud töötajaid, vahetanud juhte ja sulgenud kahjumis ettevõtmisi.

EMI, kelle artistide hulka kuulub näiteks Robbie Williams, kannatab sarnaselt konkurentidele Vivendi Universalile ja AOL Time Warnerile tarbijate CD-de ostmiseks tehtavate kulutuste vähenemise ning internetist kopeeritud piraatplaatide tõttu.

Ülemaailmse plaadistamistööstuse assotsiatsiooni IFPI kodulehekülje andmetel on piraatlus tõsine probleem kogu maailmas, nii arenenud kui arenevates riikides. Venemaal piraattoodete osakaal 65 protsendini ning SRÜ mõnedes Kesk-Aasia riikides 90protsendini. Poolas on piraatplaatide osakaal järsult kasvanud viimasel kahel aastal, kerkides 8,5 miljonilt ühikult 23 miljonini ning moodustades müügist enam kui poole.

PricewaterhouseCoopersi andmetel vähenesid CD saadetised tänavu esimesel poolaastal 7, samas kui konfiskeeritud piraattoodete arv kasvas ligi 70.

USA plaadifirmade ühendus RIAA president Cary Sherman tõdes, et kuigi tarbijate kulutused on vähenenud, on suurima hoobi muusikatööstuse müügile andnud illegaalne muusika salvestamine internetis. Nii tunnistas 63 Internetis muusika tellijatest, et on viimase aasta jooksul endale soetanud vähemalt ühe piraatplaadi. 11 ja enama plaadi soetajate arv on viimase aastaga enam kui kahekordistunud, kerkides 10-lt 24-le.

SignOnSanDiego kirjutas, et USA muusikatööstus kaotas eelmisel aasta piraatluse tõttu 4,2 miljardit dollarit (65 mld krooni) ehk peaagu kaks Eesti riigi aastaeelarvet.

EMI kasumiprognoosi kärpimine langetas ka konkurentide aktsiaid. Nii kukkus maailma suurima meediafirma AOL Time Warneri aktsia hind eile Saksamaal 1,7.

Hetkel kuum