Kaja Koovit • 24. november 2002 kell 22:00

Hansa rühib ülespoole

Viimati oli Hansapanga hind reedesest tasemest kõrgemal enne börsikrahhi ? 10. septembril 1997. aastal, mil aktsia sulgus 229 krooni tasemel.

Ajalooliselt kõrgeimal, 255 krooni tasemel oli Hansapanga aktsia 4. septembril 1997. Hansapanga aktsia on maksnud ka 286 krooni, aga see oli börsikrahhi aasta aprillis, mil aktsiate arv oli praegusest väiksem.

?Hansapanga aktsia on veel odav ning 240?250 krooni tase aasta lõpuks on täiesti reaalne,? kommenteeris Hansapanga aktsia edasisi võimalusi LHV maakler Alo Vallikivi.

?Aktsia hinnasihid on praegusest turuhinnast palju kõrgematel tasemetel ning arvestades tugevat III kvartali kasumit, on tõusuruumi veelgi,? lausus Vallikivi. Tema sõnutsi toetab aktsiat ka uue aasta alguses asjaolu, et välisinvestorid vaatavad oma portfellid üle ja teevad oste. Välisinvestorite toel on Hansapanga aktsia tavaliselt aasta alguses tublisti tõusnud.

?Praegu tundub, et lühiajaliselt võib tõus jätkuda,? ütles investeerimispanga Suprema maakler Riho Talumaa. Kui välisturgudel positiivne üldpilt samaks jääb või aktsiaturud kauplevad ka ühel muutumatul tasemel, võiks tõus Eestis jätkuda, rääkis ta.

Suprema analüütikute poolt Hansapanga aktsiale antud hinnasiht on 240 krooni tasemel.

Talumaa märkis, et otsus, kas praegusel hinnatasemel Hansapanga aktsiaid juurde osta, sõltub sellest, kui pikaks ajaks ollakse nõus raha aktsiasse paigutama. Kui seda ollakse valmis tegema paariks aastaks, siis võib rahulikult aktsiaid osta.

Need, kes vaid paari nädalaga aktsiaturule raha paigutamisest kasu loodavad saada, peaks arvestama, et nii lühiajaliselt sõltub hinnaliikumine turu nõudlusest-pakkumisest ja selles osas on võimatu midagi prognoosida.

Ühispanga analüütik Sander Danil möönis, et Hansapanga aktsia hind võib ka seni analüütikute pakutud kõrgeimale 240 krooni tasemele liikuda, kuid tema hinnangul peaks ülevalpool 230 krooni taset lühiajaliselt juba aktsia müügivõimalust otsima. ?Pealpool 230 krooni oleksin ma juba skeptiline,? tõdes Danil, kelle Hansapanga aktsia fundamentaalselt põhjendatud hinnasiht aasta lõpuks on 228 kroonil.

Danil tõdes, et kolmanda kvartali tugevate majandustulemuste najal oleks võinud Hansapanga aktsia hinnasihti ka kergitada, kuid ta ei näe sellega kiirustamiseks põhjust. Hansapanga kasumi kiire kasv tugineb laenukasvul ja madalatel võimalike laenukahjumite katteks moodustatud reservidel ehk provisjonidel. See aga ei ole jätkusuutlik alus.

?Praeguse seisuga mina hinnasihis olulisi muutusi ei teeks, sest tulemas on ka halvemaid aegu,? lausus Danil.

?Mingit olulist Hansapanga aktsia ülespoole liikumise võimalust ma ei näe,? ütles Danil.

Hetkel kuum