27. jaanuar 2003 kell 7:58

Börsiülevaade: kas USA Iraagi-kampaania mõjutab Eesti aktsiad?

USAs on muutunud investorid ärevaks. Müüdi aktsiad, osteti võlakirju ja kulda. Rahvusvahelised investorid ei armasta dollarit.

Põhjuseks tuuakse USAs kasvavat sõjahirmu. Kas see mõjutab ka Eesti aktsiad?

Tallinna börsile naljalt välisinvestorite kuum raha ei eksi. Seetõttu võib ehk loota, et need, kes on siia investeerinud saamaks osa Ida-Euroopa saamisest Euroopa Liitu, ei torma esimese globaalsetel turgudel toimuva paanika peale müüma.

Olukord võib muutuda kehvaks siis, kui rahvusvahelised investeerimisstrateegid soovitavad viia aktsiate osa portfellis minimaalseks ja seda globaalselt. Õnneks on see praegu vähetõenäoline.

Arvestades meie börsil valitsevat vaikelu, võivad isegi keskpärase suurusega orderid aktsiahindu kõvasti liigutada. Välistada ei saa ka seda, et sõjahirmus püütakse ikkagi leida maailmas vähemriskantseid kohti, kus aktsiatesse investeerida. Sel juhul võivad olla Eesti liideraktsiate shansid üsna head.

Reedel oli Tallinna börs väljasurnud. Erastamisväärtpaberit kaubeldi 3,7 mln krooni väärtuses, Norma aktsiat 1,35 mln krooni. Viimase kurss ei muutunud. Kaks enim välisinvestorite huviorbiidis olevat aktsiat ? Hansapank ja Eesti Telekom ? ei suutnud kahasse isegi miljonikroonist käivet saavutada. Telekomiaktsia tõusis reedel 0,19 protsenti 86,37 kroonile, Hansapanga oma kasvas 0,46 protsenti 242,05 kroonile. Kokku oli reedel börsikäive alla 6,5 mln krooni.

Hetkel kuum