Ülo Toomsalu • 20. oktoober 2003 kell 6:08

PM: Õiguskantsler Allar Jõks tahab luua infoõiguste harta

Õiguskantsler Allar Jõks näeb olukorras, kus IT arengu tõttu oleme maailma ees piltlikult öeldes alasti, vajadust koostada kõigile arusaadav infoõiguste harta.

?Infotehnoloogia areng on meid pannud olukorda, kus oleme sisuliselt alasti,? räägib Allar Jõks intervjuus Postimehele. ?Kõik me oleme kellegi poolt erineval viisil jälgitavad. Kuna me ei saa loomulikult tagasi minna arvutieelsesse ajastusse, kaasneb sellega riigile kohustus luua vajalikud mehhanismid selleks, et inimeste eraelu oleks kaitstud.

Suurenema peab inimeste õigusteadlikkus, sest paljud ei teagi, millised on meie õigused. Nii riigiasutustes kui kaubamajades täidame igat sorti avaldusi, taotlusi jne, ilma et teaksime, mida ja milleks küsida tohib.

Olen võtnud eesmärgiks, et tuleb koostada nn infoõiguste harta. Infoõiguse valdkonnas on juristil-praktikulgi keeruline orienteeruda, juurakauge inimene võib aga end seal täiesti eksinuna tunda.

Hartast rääkides pidasin silmas, et oleks väga vajalik koostada dokument - nt bukleti vormis -, kus lihtsalt ja selgelt oleks kirjas isiku õigused informatsiooniõiguse valdkonnas: mida on tal õigus nõuda, milliste andmete esitamisest keelduda vms.

Õiguskantsleri tegevuse tulemuseks võib olla see, et pöördutakse pädeva asutuse - antud juhul andmekaitse inspektsiooni - poole palvega selline ülevaade õigustest koostada ja välja anda.?

Hetkel kuum