Raivo Sormunen • 22. oktoober 2003 kell 22:00

Euro tugevus tegi Euroopa firmadele muret

Eile läbis Euroopa aktsiaturge tugeva euro teema, mis teeb muret paljudele Euroopa firmadele. Vana mandri börse jälgivad indeksid Dow Jones Stoxx 50, Stoxx 600 ja Euro Stoxx 50 on tõusnud märtsist alates vähemalt 33 lootuses, et kiirenev majanduskasv USAs aitab üles kaaluda dollari nõrkust euro suhtes. Tugev euro pole aga kasulik Euroopa ettevõtetele.

Deutsche Bank AG hinnangul langevad Euroopa kompaniide kasumid aastases perspektiivis 3?4, kui dollar euro suhtes 10 langeb. ?Dollari nõrkus on olnud Euroopa ettevõtete jaoks murelapseks ning seda võib hakata nägema neljanda kvartali majandustulemustes,? ütles M. M. Warburg & Co investeerimisstrateeg Carsten Klude uudisteagentuurile Bloomberg. ?See probleem on üleval rohkem kui kvartal või kaks, kuna USA püüab nõrga dollariga toetada oma majandust õige peagi algaval valimisaastal,? lisas ta.

?Me oleme staadiumis, kus head uudised on aktsiahindadesse sisse arvestatud ja seda eriti Euroopas, kus on nõrgim majandus ja tugevaim valuuta,? ütles E*Trade Securitiese globaalstrateeg Rupert Thompson. ?Kompaniide käibed ja nõudlus kaupade järele küll kasvab, kuid see on valuutamõjutuste tõttu siiski ebaühtlane,? lisas ta.

Ühe euro eest sai eile keskpäeval üle 1,17 dollari ehk viimane on sel aastal üle 10 langenud.

Euroopa suuruselt teine pooljuhtide tootja Infineon, kelle müügist läheb dollaritsooni 23, oli eile kella 17ks odavnenud 2,2, tasemeni 12,25 eurot.

Regiooni suuruselt kolmas kindlustusfirma Aegon, mis saab oma tuludest dollarites 60, oli samaks ajaks kukkunud 4, liikudes 10,71 eurol.

Põhja-Ameerika turule 31 oma toodangust müüv ravimikompanii Bayer oli taandunud 19,07 euroni ehk 2,5.

Hetkel kuum