Virkko Lepassalu • 28. oktoober 2003 kell 22:00

Ülikalli auto valvaja Caesar võib olla seotud Merekeskuse omanikega

Eelmise nädala reede õhtuks oli auto Tartu mnt läbimurde alusest parklast minema viidud. 6,6 miljonit krooni maksev ülikallis auto, mida Caesar valvas, kuulub ametlikult ühele offshore-firmale. Auto rentnikuna esineb advokaat Viktor Kaasiku firma Baltin ning auto rändab praegustel andmetel Venemaale.

Ajaleht Estonija on 2001. aasta sügisel kirjutanud, et Caesari Turvateenistuse omanikud kattuvad Merekeskuse tegeliku omanikeringiga. Merekeskust on majandanud Vassili Lužin jt vene keelt kõnelevad ärimehed. Ajakirjanduse andmetel on kuulunud Merekeskuse varjatud omanike ringi ka Aleksei ?vedov. Nimetatud isikut nimetatakse ka meheks, kes on vahendanud Eestisse Venemaalt pärit investeeringuid ja tal on väidetavalt häid tutvusi Moskva pangandusringkondades.

Caesari Turvateenistuse ASi juhid olid eile väga hõivatud. Turvafirma operaatori kinnitusel olid nad oma mobiiltelefonid välja lülitanud ning operaator avaldas ühtlasi arvamust, et firma ei soovi Maybachi valvamisest rääkida.

1998. aastal mõisteti tollane kütusefirma B&D üks juhtidest, poksijana nime teinud ?vedov väljapressimise eest viieks aastaks vangi. Ringkonnakohus kahandas tema karistusaega kolmele aastale.

Mees, kes Maybachi transiidiga läbi Eesti otseselt tegeleb, on Igor Kirjanov, kes on omanud ka ise turvateenustega tegelevat firmat nimega Oltheia. Ettevõte asutati aktsiaseltsina 1994. aastal ja likvideeriti 2000. aastal, äriregistri andmetest võib järeldada, et tegemist oli ühemehefirmaga.

Igor Kirjanov, kes ametlikult esineb Maybachi kasutajana, kuulub pankrotistunud kindlustus ärimehe Leonid Apananski sõprade ringi. Kirjanoviga soovib vestelda pankrotihaldur Ingrid Proos seoses OÜ Hymerland pankrotiga, kuid seni pole tal õnnestunud meest leida. Hymerlandis, mis tegeles kõrtsi Amsterdam pidamisega, kuulutas kohus pankroti välja 2002. aasta juunis. Kirjanov esines firmas juunist 2001 juulini 2002 juhatuse liikmena. Hymerlandi on ajakirjanduses seostatud ka kindlustusärimees Leonid Apananskiga.

?Kohtuda mul temaga ei ole õnnestunud ning kirjadele ta ei vasta,? ütles Proos Kirjanovi kohta. ?Sellest firmast on üldse raske kellegagi kohtuda.? Proos märkis, et esitas kohtule hagi Kirjanovi vastu seoses Hymerlandile kahju tekitamisega 262 000 krooni ulatuses. Amsterdami kõrtsi rendileping müüdi pankrotimenetluses edasi.

Praegustel andmetel viiakse ülikallis sõiduk, millega Kirjanov on hõivatud, edasi Venemaale. Maybach jääb tõenäoliselt sealsete impordimaksude vältimiseks esialgu kandma Eestis välja antud kollast numbrimärki. Kollase põhjaga numbri sai auto põhjusel, et see kuulub ametlikult offshore-firmale.

Hetkel kuum