Kuldar Kullasepp • 29. oktoober 2003 kell 22:00

Dokumentide taastamine nõuab raha ja närvikulu

Pärast rahakoti kaotamist või vargust vähenev turvatunne kaalub üles ka kaotatud dokumentide ning kaartide taastamiseks tehtavad rahalised kulutused.

Rahakoti kadumise peale hoolikas inimene väga tihti ei mõtle. Seda hoitakse turvaliselt rinnataskus, kuhu ka varga käsi ei satu. Nii õnnestub aastate jooksul luua turvatunne, mis paraku võib kaasa tuua ka hoolimatust. Kui siis ühel hetkel rahakott kadunud, ei teagi kohe, mida ette võtta. Igal juhul tuleb meelde tuletada kõik kaardid ja dokumendid, mis rahakotis olid, ning vastavatesse firmadesse ja asutustesse oma kaardi või dokumendi kaotamisest teada anda.

Kui juhiluba on varastatud või kadunud, siis tuleb sellest kohe teatada Eesti Riikliku Autoregistrikeskusesse, kes märgib juhiloa kadunuks või varastatuks. Järgnevalt on võimalus taotleda uus juhiluba. Siinjuures kehtib tavaline kord. Juhioa taotlemiseks tuleb esitada kehtiv tervisetõend, pass või ID-kaart, kaks värvifotot.

Kui luba on kadunud, siis tuleb tasuda ka tavaline juhiloa väljastamise riigilõiv 380 krooni. Kui juhiluba on varastatud, siis tuleb politseile teha selle kohta avaldus. Politsei algatab kriminaalasja ning väljastab kuriteo ohvrile dokumendi, mille esitamisel on juhiloa riigilõivuks 130 krooni.

Juhul, kui inimesel on juhiluba vaja kiiremini, väljastatakse ajutine luba, mis maksab 250 krooni. Ka sellise loa saamiseks on nõutav kehtiv tervisetõend, pass või ID-kaart. Ajutine juhiluba väljastatakse kohe.

Haigekassakaardi taotlemine väljaminekuid ei nõua. Tuleb vaid minna haigekassa piirkondlikusse büroosse ning täita avaldus. Kaart väljastatakse kohe.

Piirkondlike büroode kohta saab infot haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee

Passi või ID-kaardi vargusel puhul tuleb ühendust võtta kodakondsus- ja migratsiooniametiga, kus tuleb kirjutada avaldus dokumendi kehtetuks tunnistamiseks. Kui veel mõni aasta tagasi sõltus riigilõivu suurus sellest, kas uue dokumendi väljastamise vajaduse põhjustas vana kehtetuks muutumine või kadumine-varastamine, siis nüüd sellel vahet ei tehta. ID-kaardi ning passi taotlemiseks on võimalik saata vajalikud dokumendid posti teel kodakondsus- ja migratsiooniametisse ning dokument väljastatakse soovitud pangakontorist.

Samuti on võimalik taotleda passi kiirkorras väljastamist (kahe päeva jooksul). Seda saab teha vaid kodakondsus- ja migratsiooniameti Harjumaa büroodes ning see maksab 500 krooni. Kui kaotatud passis olid sees kehtivad viisad, siis tuleb probleemi lahendamiseks pöörduda vastava riigi saatkonda. Riigiti võib lahendus olla erinev.

Täpsemat informatsiooni võib leida internetiaadressilt www.pass.ee

Pangakaardi kadumise või varguse korral tuleb sellest viivitamatult teatada oma panka ning kaart suletakse. Nii saab välistada kaardi kuritahtlikku kasutamist. Samas on võimalik kohe tellida uus kaart. Tallinna piires saab uue kaardi kätte kolme päeva pärast. Maakonniti on kaardi kättesaamise aeg erinev, kuid see ei ületa seitset päeva. Vajadusel väljastatakse ajutine pangakaart. Eesti suuremates pankades maksab uue deebetkaardi väljastamine 30 krooni.

Telefoni- ja internetipanga koodikaart väljastatakse kohe ning tasuta.

Lisaks ülalnimetatud kaartidele-dokumentidele sisaldab rahakott ka suuremal või vähemal hulgal kliendikaarte. Nende uuesti taotlemine ning sellega seonduvad kulutused sõltuvad teenusepakkujast.

Rahakoti ning selle sisu kaotamine toob kaasa lisaks kulutustele suure hulga muresid ning turvatunde märgatavat vähenemise. Kuigi kaartide ning dokumentide taastamisega seotud kulutused jäävad tavaliselt tuhande krooni piiresse (kui välja arvata erinevad klubi- ja liikmekaardid) ning kõik on võimalik korda ajada ühe kuu jooksul, on turvatunde seisukohalt antud teadvusele suur löök. Samuti soovitaks vähem kasutatavaid kaarte ning dokumente alati mitte kaasas kanda.

Hetkel kuum