Raivo Sormunen • 30. oktoober 2003 kell 22:00

Kogumispensioniga liituja käekäik

Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub igal kuul pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast). Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud (viimasena 16. oktoobri). Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja esimeses ja teises voorus liitunute seis.

Kõige paremini peaks olema praeguseks läinud esimeses voorus Hansa K3 ja teises voorus LHV Aktsiapensioni fondi omanike käekäik. Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis kaheksa fondi (saaks kätte üle 9000 krooni = 15 kuud × 600 krooni) ja teises voorus liitunute hulgas kuue fondi (saaks kätte vähemalt 5400 krooni = 9 kuud × 600 krooni) omanikud.

Samas tuleb korrata, et kakskümmend või veel enam nelikümmend aastat pensioniraha koguvale inimesele ei mängi praegune seis kuigi suurt rolli.

Hetkel kuum