Peeter Raidla • 30. oktoober 2003 kell 22:00

Vald nullib Tahkuranna sadama ehitamise plaani

Kes teab Konstantin Pätsi mälestussammast ja sünnikodu varemeid Pärnu?Riia maantee veerel, siis just sealt alla mere äärde viibki tee Tahku Investi kavandatud kaubasadama alale. Mööda ligi 50 pere suvekodust ja kirikumõisa maadest, mille taga laiub 17,25 hektarit Sylvesteri endistele suuromanikele kuuluvat mereäärset maad, kuhu tahetakse 150 miljoni krooniga rajada valdavalt puiduveole keskenduv kaubasadam.

Tahku Investi juhatuse liige Kuno Liblik, kes küll veel eile kinnitas Äripäevale oma optimismi sadama rajamise suhtes, on asunud süüdistama nii Tahkuranna vallavalitsust kui ka Pärnumaa maavalitsust sadamaideele vastutöötamises.

?Uue sadama asukoha eelis on süvised, aasta läbi navigatsioon maksumaksja abita ning lihtne juurdepääsutee. Keskkonnakaitsemõjude eeluuring ning geoloogia uuring andsid tuge sadama rajamise ideele Tahkurannas, Suurna ninas,? kiidab Liblik Pärnumaa elanikele Tahku Investi ideed.

Sylvesteri meeste kõige otsesem konkurent, Pärnu Sadama suuromanik ja nõukogu liige Rein Kilk on Tahku Investi kava suhtes ülikriitiline: ?Minu arvates on see suhteliselt ebamäärane kava. Kas keegi on näinud mingit äriplaani või detailplaneeringut? Mulle tundub, et Tahkuranna sadama puhul võib rääkida liiga suure energia raiskamisest mitte millegi peale.?

Ülimalt pessimistlik on Tahku Investi plaanide suhtes ka Tahkuranna vallavanem Eeri Tammik, kelle sõnul tuleb sadama rajamiseks muuta kõigepealt valla ja seejärel kogu maakonna üldplaneeringut. Siiani on Tahku Invest esitanud taotluse üksnes võimaliku sadamaala detailplaneeringu algatamiseks, kuid vald ei saa seda Tammiku kinnitusel isegi arutusele võtta: ?See pole hämamine, nagu väidetakse, vaid nii nõuab planeerimisseadus.?

Tahkuranna rahva meeleolu sadamaplaanide suhtes on enam kui negatiivne. Kaks suuremat vastuseisjate gruppi on esiteks kalurid, sest kavandatava sadama laevateele jäävad vaat et juba üle sajandi kasutuses olnud kalapüügikohad, mille kalavarud sadama tulles paratamatult kahanevad. Ning teiseks juba mainitud 50 eramukrundi asukad.

Pärnu maavalitsuse planeerimistalituse juhataja Enn Bernard märgib, et seaduse kohaselt tuleb kõigepealt saavutada kompromiss valla ja seal elavate inimestega. ?Maavanem või maavalitsus sekkub alles siis, kui põhimõtteline kokkulepe vallavolikogu tasandil on saavutatud,? ütleb Bernard.

Tahku Invest saatis Bernardi sõnul ka maavalitsusele oma taotluse, justkui oodates maavanema korraldust ? Tahkuranda tuleb sadam! ?Tänapäeval need asjad nii ikka ei käi. Isegi vabariigi valitsus saab sekkuda vaid siis, kui jutt käib riikliku tähtsusega objektidest (sõjaväepolügoonid, aatomielektrijaamad ja muud mastaapsed ettevõtmised, suurprügilad), aga mitte Tahkuranna kaubasadamast,? nendib Bernard.

Pärnu maavalitsuse arengutalituse juhataja Urmas Kase kinnitab, et igasugune konkurents on küll teretulnud, sealhulgas ka sadamateenuste pakkumisel, kuid midagi päris vägisi teha ka ei õnnestu.

?Ma saan ju aru, et Tahku Invest on sinna maad ostes investeerinud, kuid samas on selge, et kohalikud elanikud on vähemalt praegu sadamale vastu,? märkis Kase.

Kase väitel näeks tema ideaalis ette, et Tahkuranna sadam võiks toimida Pärnu eelsadamana, mis annaks võimaluse ka kokkuhoiuks näiteks jäämurdmistasude ja ka transpordi pealt. Selle eeldus on aga paratamatult see, et ka Pärnu sadam ise on Tahkuranna sadama rajamisse kaasatud.

Hetkel kuum