Virkko Lepassalu • 19. november 2003 kell 9:13

KredEx hakkab garantiid andma ka Ukraina ekspordile

KredExi nõukogu otsustas, et KredEx hakkab nüüdsest eksportijatele garantiisid andma ka Ukraina suunal.

See annab olulise konkurentsieelise Eesti ettevõtetele, kes oma toodangut SRÜ-sse ekspordivad, teatas KredEx.

Ukraina ekspordi kindlustamist on ettevõtjad KredExilt sageli küsinud, kuid seni on KredEx riske liiga kõrgeks hinnanud ning pole seetõttu ühtegi garantiid Ukrainasse välja anda saanud. Tänaseni oli ekspordigarantii andmine võimalik vaid koos usaldusväärse panga garantii või akreditiiviga, nüüd ei ole see enam vajalik.

'KredExi 2004. aasta strateegiliseks eesmärgiks on suurendada ekspordigarantiisid mitte-EL riikidesse, peamiselt SRÜ ja Hiina suunal,? kommenteeris KredExi ekspordivaldkonna juht Hiljar Kõiv. KredExi olemasolevast ligikaudu 100 miljoni krooni suurusest ekspordigarantii portfellist moodustab täna SRÜ vaid 3%, mis on kulunud täies mahus tehingute kindlustamiseks Vene turul.

KredExi makroanalüütiku Alar Voitka sõnul on Ukraina majandus viimastel aastatel sarnaselt Venemaaga hoogsalt arenenud ning valuutakriisi oht vähenenud. Jooksevkonto püsib ülejäägis, valuutareservid on mitmekordistunud ning grivna kurss stabiilne. KredEx suhtub Ukraina arenguväljavaadetesse positiivselt, mistõttu on võimalik, et poliitilise olukorra paranedes (peale presidendivalimisi) tõstetakse Ukraina riskikategooriat veelgi. Samas toonitab Alar Voitka, et kuigi Ukraina on suure potentsiaaliga, on üldine riskitase tänu valitsevale ebakindlusele, korruptsioonile ning riigi tugevale sekkumisele majandusse jätkuvalt kõrge.

Hetkel kuum