Ülo Toomsalu • 25. november 2003 kell 6:11

EPL: KredEx kolmekordistab garantiide mahtu SRÜ suunal

KredEx alustas ekspordigarantiide andmist Ukraina suunal ja soovib kahe aasta jooksul suurendada garantiide andmist SRÜ suunal 3%-lt 20%-le.

?Poliitilised riskid garanteeritakse kuni 100 ja kommertsriskid kuni 85 protsendi ulatuses eksporditava kauba maksumusest,? ütles KredExi ekspordivaldkonna juht Hiljar Kõiv Eesti Päevalehele.

KredExi ekspordigarantiide maksimaalne lubatud suurim maht on 300 miljonit krooni. Praegu on kehtivate garantiide summa umbes 100 miljonit krooni.

Kõivu sõnul ei garanteerita ekspordiriskitehinguid ema- ja tütarettevõtte vahel ega sama omaniku Eestis ja Ukrainas asuvate firmade vahel. Enne garantii andmist uuritakse importija ja eksportija tausta ning hinnatakse riski.

Erandiks on eksportija, kellel on tütarfirma SRÜs. Sel juhul saab kuni 85-protsendilise garantii kaubale, mida tütarfirma müüb kohalikele poodidele, hulgiladudele või ettevõtetele, eeldusel, et see kaup on pärit Eestist.

Orienteeriv garantiipreemia tariif Ukraina ostjatele on umbes 2,2% ning Venemaa ostjatele umbes 1,5% kauba maksumusest. Võrdluseks: Euroopa Liidu ostja garantiipreemia tariif on umbes 0,5%.

Hetkel kuum