Peeter Raidla • 27. november 2003 kell 11:08

Hollywoodi produtsent investeerib Eestisse

BDG allkirjastas täna uue kobarkino rajamiseks lepingu firmaga InterCom Ltd, mille asutaja ja omanik on Hollywoodi filmiprodutsent Andrew G. Vajna.

Intercomi asepresident Arpad Abonyi kinnitas, et investeeringuteks vajaliku rahaga probleeme ei ole, viidates seejuures Vajna ülimenukatele filmidele. Olgu öeldud, et Vajna on olnud produtsendiks selliste kassatükkide loomisel nagu kõik Rambo ja Visa Hinge seeriad, Evita, ning ka kaks viimast Terminaatorit. Kokku on tema produtsendi käe alla valminud ligi 50 mängufilmi.

BDG ja InterComi leping näeb ette enam kui 60 miljoni krooni investeerimise uue kobarkino loomiseks täielikult uuendamisele minevas Sakala keskuses. BDG on osaline ka Sakala keskuse hoonestusõiguse konkursi võitnud ASis Uus Sakala.

BDG juhatuse esimees Peeter Rebane keeldus samas avaldamast enda ja InterComi osalusprotsenti loodavas uues ettevõttes, viidates lepingu konfidentsiaalsusele. Rebane tõdes, et kobarkino rajamisel toetutakse eeskätt ikkagi InterComi investeeringule, kuid lisas, et ka BDG osaleb riskide võtmisel.1989. aastal asutatud InterCom (täisnimega International Communication Services Ltd) on Abonyi väitel edukaim kobarkinode opereerija Ida-Euroopas. Ka Euroopa Ida-osa esimene kobarkino on nende loodud ? 1996. aastal Budapestis. Lisaks Ungarile tegutsetakse samas vallas veel ka Rumeenias ja Horvaatias. Eestisse tulekut valmistati ette kaks aastat, ent siit on plaanis edasi areneda ka Lätti ja Leetu. Lisaks kinode opereerimisel tegutseb InterCom edukalt ka filmi-, video- ja DVD-levi alal.

Oma kogemustele tuginedes pidas Arpad Abonyi Tallinna ja ka Eesti seni ainsat kobarkino, Coca-Cola Plazat liialt suureks. BDG ja InterComi projekt näeb ette 6-8 kinosaali loomise. Edu garandiks peetakse aga eeskätt seda, et rajatav kobarkino tuleb suurde meelelahutuskeskusesse ehk nn multipointi, kus külastajate arvu aitavad kasumlikes piirides hoida samas tegutsevad teater, diskosaalid, kohvikud, konverentsikeskus, kunstigaleriid, keegel ja muud sportimis- ning meelelahutusvõimalused. Lisaks loodetakse publikut koguda soodsate piletihindadega.

Praeguste kavade kohaselt avab uus kobarkino uksed 2006. aastal, mil peab saama uue näo senine Sakala keskus ja valmima ka juurdeehitus.

BDG senine projekt Sõpruse kino näol ei ole erilist kasumit tootnud ning see on kavas sulgeda, seda osaliselt seoses hoone müügiga uuele omanikule. Vaatamata InterComi asepresidendi vihjele suutis BDG senine ja ka tulevane konkurent kinorutul AS MPDE oma kolme kinoga ? lisaks CC Plazale on nende käes ka Kosmos ja Tartu Ekraan ? teenida 2002. aastal 97,1 miljoni kroonise käibe juures 12,4 miljonit krooni kasumit. BDG-l seni nii häid näitajaid ette näidata ei ole.

Hetkel kuum