Rivo Sarapik • 27. november 2003 kell 22:00

Keemia aitab talvel auto käima saada

Esimesed külmad on juba seljataga ja hommikul auto käivitamisega või autosse pääsemisegagi juba ka takistusi tekkinud. Siin tuleb appi autokeemia. Alltoodud hinnad on Autotarbe kaupluse näitel. Täieliku komplekti tarvikuid, millega hommikul aja- ja närvikulu säästa, saab kätte umbes 380 krooniga.

Uksed kipuvad talvel kinni jäätuma. Selle vastu aitab silikoon, mida saab kõikidele kummitihenditele määrida. Autotarbe kaupluse müügisaali juhataja Raido Tosser selgitas, et silikoonõlisid on kahte sorti ? nii määritavad kui ka aersooliga pihustatavad. Mõju on mõlemal siiski ühesugune. Silikoon tasub kummitihenditele kanda õhtul. Hinnad algavad 35 kroonist.

Samamoodi kui uksetihendid vajavad kinnijäätumise vastu kaitset, vajab aeg-ajalt turgutamist ja kaasaaitamist ka ukselukk. Lukuavajat on saada kahte sorti: üks õliga, teine lihtsalt sulatav. Esimese mõju on Tosseri sõnul pikaajalisem, lisaks määrib see lukusüsteemi. Seda kasutatakse, kui lukk ei keera. Määrivat vedelikku võib ka varem, õhtul luku sisse lasta. Lukusulade hinnad algavad 15 kroonist.

Kui auto ei käivitu, võib põhjus olla niiskuses, mis juhtmetesse pugenud. Siin aitab vedelik, mis pihustatakse kuivanud juhtmetele. See loob sinna kile, mis hoiab niiskuse eemal. Hinnad algavad 38 kroonist, ühest purgist piisab kogu sügistalviseks perioodiks.

Kui juhtmed on kuivad, kuid mootor ei taha ikkagi käivituda, aitab eeter, mida pihustatakse õhupuhastajasse, kus see mootori käima tõmbab. Hinnad algavad 58 kroonist.

Diiselmootoriga autodel tasub lihtsamaks käivitamiseks kütuselisandit lisada, see tõstab tsetaanarvu, mistõttu kütus plahvatab paremini ja käivitab mootori kiiremini. Maksab 61 krooni.

Kui mootor käib, jääb üle veel vaid aknad puhastada. Õhema jää tarvis on spetsiaalne vedelik, mis jää esiklaasilt sulatab. Pihusti hind alates 37 kroonist.

Kui jää on tugevam, saab selle maha lükata jääharjaga. Sõltuvalt materjalist maksavad need alates 20 kroonist.

Kui autol aknad talvel seest uduseks lähevad, siis aitab niiskust vähendada vaha, mis akende sisepinnale määritakse. Maksab 50 krooni. Klaasid saab ka väljastpoolt vahaga kokku määrida. See ei lase mustusel aknale püsima jääda, kompenseerib ka halbade kojameeste tööd ning vähendab kriginat. Maksab 84 krooni.

Sõidu ajal akende puhastamiseks on müügil aknapesuvedelikud, mida saab kasutada ka kuni 65kraadise pakasega. Liitrine kontsentraadipudel maksab 15 krooni.

Talveks tasub hankida talvised kojamehed, mille metallkonstruktsioon on kaetud kummiga, mistõttu on need kaitstud jäätumise eest. Lisaks on kummi profiil veidi tugevam kui tavalistel kojameestel. Maksavad 150?160 krooni.

Hetkel kuum