Villy Paimets • 2. detsember 2003 kell 22:00

Majanduskasv pöörab kiiremaks

Ühispanga makroanalüütiku Ruta Eieri sõnul võiks kolmanda kvartali majanduskasvuks tulla 4,5%. ?Jaekaubandus- ja ehitussektor on jätkuvalt kasvavad, kuid samas on väliskaubandusdefitsiit rekordiline ning baas eelmisest aastast kõrge,? põhjendas Eier oma prognoosi.

?Majanduskasv on eelmise aastaga võrreldes aeglustunud, kuid järgmise aasta majanduskasvuks prognoosib Ühispank endiselt 5,5%,? lisas Eier.

?Tervikuna majanduskasv kolmandas kvartalis mõnevõrra kiirenes ehk siis majanduskasvu hinnang on ca 4,4%,? ütles Anne Karik-Uustalu Sampo pangast. Ta lisas, et kiirenemise põhjuseks oli ennekõike kiirem kasv suurima osatähtsusega tegevusalal ? töötlevas tööstuses. Ka jaekaubandus- ning ehitussektor näitasid mõnevõrra kõrgemaid kasvunumbreid võrreldes eelneva kvartaliga.

USA majandus kasvas kolmandas kvartalis eelmise aastaga võrreldes 8%, analüütikud on Euroopa majanduskasvu suhtes eri meelt.

Ruta Eieri sõnul on Euroopa majandus aeglaselt taastumas. ?Euroopas on globaalse majanduskliima soojenemise taustal oodata majanduse taastumist ning Eesti majanduskasvu väljavaated järgmiseks aastaks on head,? lausus ta. Kui sel aastal oodatakse eurotsooni majanduskasvuks 0,4%, siis järgmisel aastal juba 1,8%.

?Maailmamajanduse konjunktuur on paranemas, mis toetab majanduskasvu kiirenemise ootusi selle aasta 4,5 protsendilt 5,5 protsendile järgmisel aastal,? ütles Karik-Uustalu. ?Siiski püsib risk, et nõrk USA dollar ja tugev euro võivad pärssida Euroopa ja sealhulgas Eesti ekspordivõimalusi. Seetõttu püsib ka oht, et Eesti majanduskasv järgmiselgi aastal loodetud tasemele ei kiirene.?

Kuigi eile avaldatud ehitusstatistika kohaselt kasvas tänavu kolmandas kvartalis ehitusturg 8%, on ehitusettevõtjad kasvu ennustamisel kahtlevad.

?Tuleviku suhtes ütlen, et loota tuleb parimat, karta tuleb halvimat. Ehitussektori selline kasv tuleneb peamiselt elamuehitusest, mis sellises tempos aga kaua kindlasti ei kasva,? lausus ehitusfirma FKSMi nõukogu esimees Tiit Kuuli.

Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus lisas, et prognoosida, kas majanduskasv on aeglustunud, ta hetkel veel ei oska.

?Kui ma oskaksin majanduskasvu täpselt ennustada, siis teile ma seda ei ütleks ja kell pool kuus õhtul siin kontoris ka ei istuks,? teatas ASi Skanska EMV juht Jaanus Otsa.

Hetkel kuum