Ülo Toomsalu • 8. detsember 2003 kell 6:04

EPL: Mand plaanib kiirabi riigistada

Sotsiaalministeeriumi abiministri Külvar Mandi kava järgi luuakse Põhja-Eestisse riiklik, ühtse keskjuhtimisega kiirabi.

Mand valmistab Tallinnas ja Harjumaal ette kiirabiteenuse ühendamist ühe operaatori alla, millega lõpetataks kaks aastat püsinud olukord, kus kiirabiteenust saavad pakkuda ka erafirmad, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Riigi julgeoleku pärast peab kolmandik kiirabist olema riigi hallata ja miks ei võiks see ollagi Põhja-Eesti regiooni kiirabi tervikuna,? põhjendas Mand.

Praegu pakub Tallinnas ja Harjumaal kiirabi seitse asutust. Tallinna kiirabi kõrval on nendeks Tallinna tuletõrje- ja päästeamet, Põhja-Tallinna regionaalhaigla, Tallinna lastehaigla, OÜ Loksa Ravikeskus, Kallavere haigla ning Falck Pääste.

?Praegu on erinevad omandivormid ja oleks parem, kui kõik brigaadid oleksid ühe suure alluvuses,? ütles Mand. ?Mida rohkem konkurentsi, seda suurem segadus. Sellele oleks vaja joon alla tõmmata.?

Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul oleks õigem väike samm tagasi astuda. ?Kiirabi ei peaks kellegagi võistlema ja üksteiselt patsiente ära tõmbama,? ütles Adlas.

Tallinna tuletõrje- ja päästeteenistuse pressiesindaja Kirill Teiteri sõnul ei oleks õige nende kümme aastat tegutsenud kiirabibrigaade kaotada. ?Meie kahe kiirabibrigaadi ülesanne on julgestada tuletõrjujaid ja pommirühma ning anda tulekahjupaikades esmaabi,? ütles Teiter. ?Meie meedikud on just neil juhtudel professionaalsed ning oskavad lisaküsimusi esitamata käituda,? lisas ta.

Falck Pääste juhataja Urmas Piiri sõnul tähendab selline kava kiirabi taasriigistamist ning eelkõige soovi eraettevõtteid eemale tõrjuda.

Hetkel kuum