Ülar Lauk • 10. detsember 2003 kell 13:07

Guardian: CIA süüdistab Jukose uut juhti altkäemaksude andmises

CIA avalikustas dokumendid, mis kinnitavad pistiseandmise süüdistusi Jukose praeguse juhi Simon Kukesi aadressil, kirjutab Guardian.

Dokumendid anti Ameerika õigusfirmale Marks Sokolov, mis esindab Kanada nafta- ja gaasikompanii Norex huvisid.

Konflikti objektiks on Tjumeni Naftakompanii TNK (Kukes töötas varem selle kompanii presidendina) ja Norexi asutatud korporatsioon Jugraneft. See loodi 1992. aastal ja Kanada firmale kuulus siis 60%, vene kompaniile T?ernogorneft 40%. 2000. aastal läks pankrotistunud T?ernogorneft TNK-le, 2001. aasta suvel määrati Jugranefti peadirektoriks TNK esindaja.

Varsti tunnistas Handi-Mansi autonoomse ringkonna arbitraazhikohus Norexi panuse Jugranefti põhikapitali kehtetuks ja TNK osa suurenes 80%-le.

Norex ei suutnud oma huvisid Vene kohtutes kaitsta ja esitas 2002. aastal hagi New Yorgis. USAs süüdistab Norex 12 juriidilist isikut sh TNKd ja selle aktsionäre - Access Industriest, Renovat ja Alfagruppi. Samuti on esitatud süüdistused endise TNK presidendi Simon Kukesi, endise TNK asepresidendi Jossif Bakaleiniku, Renova juhi Viktor Vekselbergi ja Accessi omaniku Leonard Blavatniku vastu.

Norex süüdistab neid Jugranefti aktivate vägivaldses omandamises dokumentide võltsimise, füüsiliste ähvarduste, väljapressimise, maksude alamaksmise ja rahapesu teel.

Norexi juristid esitasid järelepärimise ka Ameerika Luure Keskagentuurile CIA, millelt saadigi ettekanne, mis sisaldab muuhulgas fraasi: 'TNK president S.Kukes rääkis, et ostis kohalikud võimud ära'.

CIA kinnitas Guardianile ettekande ehtsust, kuid keeldus edasistest kommentaaridest.

<#RBC=http://top.rbc.ru/index.shtml?/news/incidents/2003/12/10/10132943_bod.shtml>

Hetkel kuum