Ülo Toomsalu • 12. detsember 2003 kell 6:06

PM: Parts kutsus ministreid säästlikule aastalõpule

Peaminister Juhan Parts saatis eile valitsusele ja maavalitsustele kirja, milles palus mitte kulutada lihtsalt kulutamise pärast eelarvesse jäänud raha.

«Pean vajalikuks tähelepanu juhtida riigis aastaid levinud trendile teha aasta lõpul eelarve «ülejääkide» arvelt kulutusi, mis lähtuvad ühest ekslikust arusaamast,» kirjutas Parts.

Eesti riigiasutustes on levinud komme, et kui aasta lõpus jääb eelarveraha üle, ostetakse selle eest nii ametiautosid, kontoritehnikat või näiteks pooleks aastaks paljunduspaberi varu ette, kirjutab Postimees.

«See on arusaam, et kui eelarves eraldatud vahendeid aasta jooksul ära ei kasuta, läheb see raha kaotsi,» väitis Parts. «See ei ole riigimehelik. Maksumaksja raha ei kuulu ühele või teisele riigiasutusele.»

Partsi sõnul läheb raha kaotsi hoopis tarbetuid esemeid ostes. «See on raiskamine,» järeldas peaminister. «Usun, et ei ole juhuslik, et kõige rohkem arvuteid ostetakse detsembris. Mõnedel juhtudel makstakse järelejäänud palgakulud jõulupreemiaks.»

Parts palus rahandusminister Taavi Veskimägil «väga hoolikalt jälgida valitsusasutuste kulutusi aasta lõpul ja võtta need arvesse järgmisel aastal 2005. aasta riigieelarve piirsummade määramisel».

Nõnda hoiatas Parts riigiameteid, et kui nad aastalõpu tuhinas kulutama hakkavad, kärbitakse tulevikus nende eelarvesummasid.

Hetkel kuum