Ülo Toomsalu • 17. detsember 2003 kell 6:14

PM: Parts soovitab valdade arvu neli korda kärpida

Peaminister Juhan Partsi büroo nõunike valmistanud radikaalseim haldusreformi kava kärbib linnade ja valdade hulka kuni neli korda.

Omavalitsusi peaks olema 60 ja 80 vahel, ütles Parts eile jõulueelsele lõunasöögile kutsutud maavanematele. Praegu on valdu liiga palju, suur osa neist liiga nõrgad, et toime tulla kas või Euroopa Liidust saadava raha kasutamiseks vajalike projektide koostamisega, põhjendas Parts omavalitsuste vähendamist, kirjutab Postimees.

Peaminister ei teinud maavanemate ees saladust, et tema büroos on nõunike kapis valdade-linnade võimalikult radikaalse ühinemise järgse Eesti kaart.

«Me olime üllatunud, sest ei osanud arvata, et Parts võiks hakata haldusterritoriaalset reformi tõukama,» ütles üks maavanema kohusetäitjatest. «Aga eks küsige mõnelt päris-maavanemalt, las nemad räägivad.»

Eestis on praegu viis maavanemat ja kümme maavanema kohusetäitjat, sest Rahvaliidu, Reformierakonna ja Res Publica valitsusliit pole sisemiselt suutnud kokku leppida, kuidas maavanemaid ametisse määrata. Nii näiteks on reformierakondlased teinud ettepanku muuta valitsuse esindajad maakondades poliitilisteks ametnikeks, Parts aga ütles eile, et maavanem kui kõrge riigiametnik peaks olema apoliitiline ja valitama avalikul konkursil.

Hetkel kuum