Madli-Liis Parts • 18. detsember 2003 kell 22:00

?Messias? toob jõuluhelguse

?Messias? kuulub loomuliku osana meie jõuluaegsesse kontserdiellu juba viimased kümmekond aastat. Traditsiooni algatas Tõnu Kaljuste, kes ka seekord lavavägesid juhatab.

1741. a loodud teosest on saanud müüt. Selle juubeldavalt võimsat Hallelujah-koori teab iga muusikasõber. Väidetavalt kulus heliloojal suurvormi kirjutamiseks napilt kuu. ?Mul oleks kahju, kui ma oleksin üksnes teie meelt lahutanud; ma tahtsin teid paremaks teha,? olla Georg Friedrich Händel öelnud lord Kinnoulile, kes teda ?Messiase? kui meelelahutuse eest tänas. Aasta oli siis 1742. Sajandid on kaitsnud Händeli usku selle teose mõjusse ja lükanud ümber oratooriumi libretisti Charles Jennensi väite, nagu oleks ?Messias? loodud kenaks meelelahutuseks vaid raha pärast. Oratooriumi tuntuks saamisele aitas kaasa ka loobumine itaalia keelest ingliskeelse teksti kasuks.

Suurvormi sõnum ? Jeesuse lugu kõige laiemas ja sügavamas tähenduses ? on ajatu. Kaunid meeldejäävad meloodiad, meeleolud ülevusest dramaatiliste arenduste ja õhkõrna ingellikkuseni köidavad jäägitult.

?Messiase? esituseks saabub Eestisse hulk rahvusvaheliselt tuntud muusikuid. Läti Raadio koor on Põhja-Euroopas üks silmapaistvamaid vokaalkollektiive. Ainsa kodumaise solistina teeb kaasa särav tenor Mati Turi. Sopran Sabine Ritterbusch on Hamburgi Riigiooperi üks põhisoliste. Noorema põlvkonna lauljad metsosopran Anna Zander ja bass Ove Pettersson töötavad Stockholmi Kuninglikus Ooperis ja Drottningholmi lossiteatris.

Hetkel kuum