Ülo Toomsalu • 10. august 2004 kell 6:05

PM: Briti islami pank tahab vallutada Euroopa turu

Suurbritannias avab järgmisel kuul uksed esimene islami pank, mis tahab pakkuda oma teenuseid kogu Euroopa 15 miljonile moslemile.

Briti finantsteenuste järelvalveorgan andis panga avamiseks litsentsi reedel ning esimene kontor avatakse septembris Londonis. Panga peakontor asub Birminghamis, kus on briti suurim moslemi kogukond. Samuti kavatsetakse pakkuda telefoni- ja alates tulevast aastast internetipanga teenust, kirjutab Postimees.

Islami pank järgib oma tegevuses Shariat ehk islami seadusi, mis muuhulgas keelab liigkasuvõtmise, ja seetõttu ei võta ega anna pank intresse.

Koraani reeglite järgimist kontrollib pangasisene Sharia audiitor ning standardite hoidmise tagab islami ekspertidest koosnev järelvalvekomisjon.

Panga tegevdirektor Michael Hanlon ütles, et kolme aasta jooksul tahetakse avada filiaalid Mandri-Euroopa moslemi kogukondades.

Tema sõnul on Sharia järgimine panga poolt Euroopas unikaalne. Mõned Briti pangad pakuvad küll ka Shariale vastavaid teenuseid näiteks eluasemelaenu puhul, kuid avatav islami pank on esimene, kelle kogu tegevus põhineb islami seadustel.

Pank ei kavatse näiteks investeerida ettevõtetesse, mis on seotud tubaka, alkoholi või pornograafiaga. Hanlon arvab, et see aspekt võib meelitada kliente ka väljapoolt moslemi kogukonda. Ta ütles, et pank ei kavatse «mängida religiooni kaardile», vaid tahab olla konkurentsivõimeline oma teenuste hindadega.

Hetkel kuum